Citat:
Ursprungligen postat av
kubun
Ja det hela är så uppenbart att Esbjörn inte fungerar som en helt frisk människa och denna svage gamle man ger sig Ebba på för å manipulera till sig hans fastighet - hans barndoms sommarhem. Så sjukt så det är svårt att ta in utan att bli bedrövad och få en klump i halsen och denna "dam" siktar på att bli en minister som skall styra svenska folkets öde. Klart att folk blivit varnade men vad gör KD åt det? Ett antingen - eller råder ju och behåller KD Ebba så är partiet medskyldigt å sänder ut mer än tråkiga signaler och åt alla håll så.
Sen är det mycket märkligt, ja beklämmande sorgligt å se hur det skrattas och has över hur Esbjörn beter sig konstigt utan att ärligt reflektera över orsaken till det. Så sjukt beteende att hålla på så och göra sig lustiga över en sjuk människas öde och skadeglädjen sen - fy fan för er
Att förneka att Esbjörn idag är betydligt värre däran än han var för 12 - 15 år sen faller på sin egen orimlighet - man blir inte bättre utan hela tiden gradvis sämre med den sortens hjärnskador Esbjörn drabbats av och ovanpå detta sen fridstöraren Ebbas vansinniga behandling av denne mycket sköre gamle man.
-Esbjörn fungerar som en (åtminstone mentalt) frisk människa, utom när han kör över cyklister förstås,
-Esbjörn är ingen "svag gammal man".
-Ebba har inte "manipulerat" till sig någon av hans fastigheter, vare sig Marielund 1:7 eller Marielund 4:77. Esbjörn har själv I MUF talat om att han frivilligt och utan tvång sålt sina fastigheter till Ebba.
Varför blir dina inlägg så totalt förvirrade, hatiska och mer än vanligt totalt uppåt väggarna ju senare på kvällen du skriver dem?