Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Jag ser att frågan inte är riktad till mig. Svara ändå.
Dels så finns det väl ingen anmälan gjord brott mot äldre inlämnad angående detta. Men oxå har ju rättvisan stora brister när det gäller just brott mot dementa. Själva minns de ingenting, och gärningskvinnan lär ju inte vara berädd att flrtälya hela sanningen vid ett förhör.
Då borde inte esb första ombud tagit in media för göra intervjuer med esb om han nu misstänkte att esb var dement. Om nu esb är dement blir allt han har sagt i media och i förhör värdelöst för alla parter, och bevisar att Busch handla i god tro.
Om esb är dement så borde hans fd advokater märkt av det och bör bli anmälda för det. Då leder även frågan hur esb nuvarande ombud kan hävda att esb blev tvingad att skriva på förlikningen om nu esb är dement.
Ingen av esb juridiska ombud och advokater har hävdat att Busch begått bedrägeri, något de borde ha gjort om det fanns bevis. Hade de anmält kunde fått bevis från FUP:en för hävda köpet, om beviset och åklagare ansåg det fanns anledningar att gå vidare med målet.