Citat:
Tog du till dig att den för dig "mystiska" mesotech-bilden fortfarande finns att beskåda på estniska haverikommissionens hemsida och att den publicerades för att visa exempel på interferensstörningen?Bilden i sig är bevis på att en okänd part har ägnat sig åt någon typ av påverkansarbete vid haveriplatsen. Vilket motiv skulle man ha bakom att hälla stenar på havsbotten? Enligt mig så finns det endast ett motiv vilket är att man vill dölja havsbottens förhållanden.
Varför frivilligt publicera en bild som bevisar mörkläggning - om det nu finns en mörkläggning?
Citat:
Jepp. Troligvis skulle det skapa ett bågformat avtryck i havsbotten. Typ som avtrycket som syns ca 10 meter från angiven position.
Estonias visir som väger 55 ton skulle förmodligen få upp en ganska bra fart på väg ner från havsytan. Någon som är mer tekniskt lagd hade säkert kunnat göra en beräkning på vmax och vilken energi som havsbotten skulle utsättas för. Med andra ord skulle visiret förmodligen lämna spår efter sig på havsbotten.
Citat:
Det finns ju ett stort bågformat/visirliknande avtryck precis vid visirets angivna fyndplats.
Låt oss anta att visiret aldrig lossnade från fartyget. Tänk om någon i närtid till förlisningen skulle ha beslutat sig för att kontrollera havsbotten vid visirets fyndplats och upptäcka att det inte fanns några tecken på att det varit ett visir där överhuvudtaget. Det finns ju bara en lösning på det problemet: dumpa sten på havsbotten och täcka för.
Citat:
Det kanske inte är dumpad sten du ser i Mesotech-bilden med interferensstörningen.
Ni kan gärna komma med förslag på någon annan teori om varför någon skulle spendera flera miljoner kronor på att åka ut och dumpa stenar på havsbotten.
Citat:
Havsbotten vid visirets fyndplats har inte täckts över.
faktumet att havsbotten täckts för med stenar vid visirets fyndplats.
Du ser ju avtrycket från visiret tydligt på sidan 51 i SU-rapporten bara ca 10 meter från angiven position...
https://www.dropbox.com/s/kf87mn85tkbqx3c/EL21-Estonia-report.pdf?dl=0
__________________
Senast redigerad av Prudent 2022-01-26 kl. 22:04.
Senast redigerad av Prudent 2022-01-26 kl. 22:04.