Citat:
Ursprungligen postat av
Igoffer
Haha man kan tro det är frågesport här, du tycker hellre man skickar till röda korset som äter nästan 30 procent av bidragen?
Till exempel. Bättre det än till Nabbbe:
” Nabih – som tidigare är dömd för narkotikabrott, grov vårdslöshet i trafik, rattfylleri och olovlig körning – riktar i samtalet ett förtäckt hot om vapenvåld genom att säga att Park kommer att behöva skottsäker väst”
Citat:
Lycka till att hitta en vattenbrunn någon annanstans för 4300kr. Attes familj har gott om pengar så dom behöver inte dessa pengar.
Du verkar kunna mycket om vattenbrunnar. Kan du svara på någon av mina frågor istället?
Citat:
Den gruppen har snåla h4ndikappade människor så jag tror ändå inte dom får in mer än 10.000, men varför haka sig fast på en insamling? Varför inte se det goda i det hela där fattiga människor får dricksvatten? Jag har ju sett på hans Instagram och Snapchat när han lagt ut videon när dom hjälpt hur många byar som helst. Har även sett när han betala en kvinnas sons begravning i en live. Kvinnan hade inte råd. Notera: från egen ficka gjorde han det. Utan att tveka
.
Förlåt, men du verkar förståndshandikappad. Det är samma instagram som Nabbe sitter och ringer folk om att knulla deras mammor, antar jag.
Citat:
När man själv är smutsig som människa och hade kunna sno 10.000-20.000 kr från en död människas insamling så tror man så om andra.
Vet inte vad det betyder.
Citat:
Skyddade uppgifter har väl personen i fråga för att den har skyddat identitet och sen vågar inte vem som helst ta emot pengar på sitt namn. Inte svårare än det. Man lär ju se allt dokumenterat sen. Du tror väl inte man bara tar emot pengar och säger ” nu är brunnen klar ” tack.
Haha! Ok. Öh… du rättfärdigar en insamling till en dunkel islamsk organisation där pengarna inte ens går till organisationen, utan till ”skyddad identitet” vilket kan vara i princip kalle anka. Dessutom är det i dessa kretsar mer sannolikt att identiteten är skyddad pga brottslighet och hotbild.
Men tillbaks till frågorna: varför vågar, enligt dig, en välgörenhetsverksamhet inte visa vem som tar emot swishen? Eller är swishen till någon som inte har med föreningen att göra?
Vem går swishen till, vet du det?