Citat:
Ursprungligen postat av
LonelyF18
Vad gnäller du för och vissa andra för? Flashback går ut på att diskutera och spekulera inte bara presentera färdiga fakta.
Men det är bra att framhäva det som är fakta det har du rätt i. Det är ju utgångspunkten.
Där stora drönare ”nog” inte ska vara? Det var i underkant. Inga drönare ska vara där oavsett storlek men är de så pass stora som polisen gått ut med är det i alla fall inte drönare privatpersoner köper, inte ens Greenpeace lär ha flera sådana. Dom skulle dessutom skryta om det vitt och brett för att få mer PR.
Det är också skrattretande att vissa säger det är idiotiskt att tro att det är en främmande makt. Samtidigt skriver samma personer, eller troll, att det är svenska myndigheter som gör detta i hemlighet för att få mer pengar av politikerna. Haha. Konspiratoriska teorier och foliehatteri på hög nivå!

Därför att det hävdas hejvilde utan några som helst belägg. Det blir lite för låg trådnivå när det bara hävdas saker under vidare underbyggd grund.
Att det skulle vara någon falseflag från Försvarsmaktens suktan efter höjda ekonomiska anslag är bara befängt. Tidigare svenska militära tillkortakommanden med tex ubåtsjakter och liknande som också använts som om det vore slagträ beror mer på svenska försvarets inkompetens.
Att Nato skulle inkräkta på detta sätt kan ha en viss sannolikhet, då Nato-ubåtar tidigare tagit sig in. Nato är dessutom så stort med sina grenar, att det är omöjligt att veta om det finns några gränsöverskridande grupper som har ett intresse att få med Sverige i pakten.
Då är det dock inte Nato som ligger bakom, utan en begränsad gruppering som agerar utanför Natos ramar.
Instämmer till fullo att om det vore aktivister, så skulle PR komma hand i hand med överflygningarna, därav är aktivister av olika slag mycket otänkbart.
Liksom jag instämmer att det är klart begränsat om vilka som besitter drönare av den variant som verkar gälla här.
Stora tunga djävlar som klara vind och som kan flyga ifrån polisens resurser vilka det nu än varit (inte säkert polishelikopter hunnit fram i tid).
Det är öht inget konstigt om det vore Ryssland som rekar - Det ligger gissningsvis i linje då Gotland med underbyggd grund ligger i Rysslands intresse att övertaga.