Citat:
Ursprungligen postat av
Mongoprofeten
Du behöver inte skriva en roman, sluta vara så upprörd. Eftersom du är en besserwisser som vet allt. Här ett kriterium som skulle avsluta den här debatten en gång för alla.
Vad skulle krävas för att man ska lyckas fotografera månbilen i den här vinkeln, där månbilen är ungefär lika stor som den här stenen? Det viktigaste är att man kan se att det är månbilen, samt att den har körts (hjulspår).
https://lunasights.files.wordpress.com/2019/03/rolling-rock-cropped.png
Där har du kriteriet som skulle avsluta den här debatten en gång för alla.
Så kan Hubbleteleskopet göra det? James Webbteleskopet?
EHT lyckades magiskt nog fotografera ett svart hål 55 miljoner ljusår bort:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/blackhole.png
https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/black-hole-image-makes-history
Så varför kan vi inte fotografera biljävlen på Månen? Det är lite absurt när man tänker efter. Och eftersom du är en fysiker, då får du gärna svara på dessa frågor. Är det helt omöjligt?
Varför tror du att mitt svar blir annorlunda denna gång? Jag har ju explicit och mycket tydligt besvarat exakt dina frågor tidigare. Jag uppmanade dig att räkna själv. Det klarade du inte. Jag räknade åt dig.
Jag sade: du kan inte fotografera detta från jorden. Du kan inte fotografera detta från Hubbleteleskopet. Jag har förklarat
varför det är så och jag har också visat vad upplösningen blir givet en spegelstorlek.
Du har alltså fått ett svar. På exakt de frågor du stället. "Vad som skulle krävas". Lös ut vinkeln ur formlerna jag gav. Med 300 meter, kan du se 10 ggr bättre, så knappt 80 centimeter, i teorin. Då kan du möjligtvis tyda ut bil och spår.
Som sagt:
Det finns inget teleskop på jorden som kan göra detta. Förstår du?
Hubble-teleskopet kan inte göra detta. Förstår du?
James Webb kan givetvis inte heller, är ännu längre bort och ser i
längre våglängder, dvs skulle verkligen, verkligen vara det mest infantila och enfaldiga valet.
Detta är samma svar som jag gav dig i mitt första inlägg till dig, i mitt andra, i mitt tredje, osv. Det spelar ingen roll hur många gånger du ställer samma fråga. Fysiken ändrades inte från det förra inlägget till detta.
Att du sedan inte vill besvara mina frågor, vad är det för jäkla fasoner? Igen, varför tror du att dessa bilder-som-inte-kan-finnas, skulle övertyga någon förnekare?
Är det därför att du
vet att du frågar efter något som är omöjligt, som du begär att det ska gå? Du tror att vetenskapen på något vis låter sig målas in i ett hörn här?