Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Teoretiskt sätt skulle det kunna vara så. Jag vet inte. Läste att många barn i USA läggs in pga covid nu. Vet inte om Omikron drabbar barn värre på något vis.
Skulle ta det med en nypa salt. Ha nyheten i åtanke men också komma ihåg att CDC direktören själv erkände att COVID smittade i sjukhus är uppblåsta runt 40% då det räknas som COVID fall ifall du kommer in med COVID, snarare än av COVID.
Detta tillsammans med faktumet att sjukhus, åtminstone i USA, får betalt för varje COVID patient, varje COVID patient på ventilator och varje COVID dödsfall så blir det svårt att säga hur mycket som är relevant data och hur mycket som är uppblåsta nummer. Kanske är datan 100% korrekt, kanske är det 0%, det är problemet med statistik både bägge sidorna av argumenten och har varit ett problem sen COVID först började spridas. Ifall det kommer mer data och bevis för att barnen faktiskt blir mer drabbade av omikron så kan man lite lättare dra slutsats men i nuläget så skulle jag nog säga att det är uppblåsta nummer mest för att den typen av virus som COVID är traditionellt inte dödligt för barn.