Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Vaccinpass är ju i princip ett sorts mässlingsparty nu när fullvaccinerade har högre prevalens än ovaccinerade.
"Välkommen på vår tillställning där vi säkerställer i dörren att vi samlar de mest nedsmittade personerna på samma plats"
Ja, jag erkänner mer än gärna att även vaccinerade blir smittade av och sprider omikron. Det är bara löjligt när MSM och politruker försöker påskina något annat.
Alla kommer att få omikron. De som är trippelvaccinerade kommer överlag klara sig väldigt bra. Bland de ovaccinerade kommer dock en hel del bli riktigt sjuka.
Så mitt motiv med vaccinpass är i huvudsak att göra livet så jävligt för antivaxarna att de till slut ger med sig och tar vaccinet. Och innerst inne är det väl kanske motivet för politrukerna också även om de kanske inte fullt har fattat det själva. Dessutom blir väl färre ovaccinerade smittade om de inte kan delta på julbord osv, men i längden kommer de bli smittade ändå, så det skjuts bara upp litegrann.
Återigen så borde ju alternativet att ovaccinerade ska vägras sjukvård för corona övervägas. I så fall kan man kanske helt släppa restriktionerna. Omikron verkar som sagt mildare än originalet och väldigt få trippelvaccinerade skulle nog behöva sjukvård.