2022-01-08, 15:22
  #649
Medlem
vackertsvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hennevilljagknulla
Mixedstafett borde tas bort.
Tycker det känns ganska oserriöst.

Som ditt nick då. Mixedstafett är kul och bra för de mindre nationerna.
Citera
2022-01-08, 15:38
  #650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vackertsvin
Som ditt nick då. Mixedstafett är kul och bra för de mindre nationerna.

Du ser ju själv hur det låter när du skriver.
De mindre nationerna är inte de bästa skidskyttarna men ändå har dom chans på topplaceringar.
Så ska det inte vara.
Citera
2022-01-08, 15:39
  #651
Medlem
vackertsvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hennevilljagknulla
Du ser ju själv hur det låter när du skriver.
De mindre nationerna är inte de bästa skidskyttarna men ändå har dom chans på topplaceringar.
Så ska det inte vara.

Svammel
Citera
2022-01-08, 16:20
  #652
Bannlyst
Snitt med bommar på medaljplats:OS 2010-2018

10 km (s)= 0,33 ( 6 =nollserier+ 3 =1 bom)
12,5 km (p)= 1.11 ( 1 nollserie, 6= 1 bom, 2= 2 bom)
20 km ( d)= 0,70 ( 4 nollserie, 3= 1 bom, 2= 2 bom)
15 km ( m)= 0,9 ( 4 nollserie, 2 = 1 bom, 2= 2 bom, 1= 3 bom)

Bara resultat från OS 2014/ 2018

4x 7,5 km (r)= 7,83 bom =1.96 bommar/ åkare
Mixed= 6,17 bom ( 1 straffrunda)= 1,54 bommar/ åkare

I individuell start ser det dystert ut för både Sebastian och Martin. I 8.3 % av loppen har han nollskytte. I 25 % av loppen har han 1 bom, vilket innebär 1 av4 lopp. Det är ingen bra statistik inför OS. Åkare kommer att vara mer formtoppade till OS..och fler kommer att skjuta bättre.

Det måste till en rejäl förbättring. Ingången i OS är helt avgörande och gör man inget extraordinärt kommer herrarna att gå in i OS med dessa siffror i ryggen. Det kollektiva självförtroendet är naggat i kanten, lopp efter lopp, med många bommar. Skall vid tid ta fram siffrorna gör tjejerna. Tyvärr, tror jag det är liknade siffror för damerna..
__________________
Senast redigerad av Hankypanky14 2022-01-08 kl. 16:29.
Citera
2022-01-08, 18:50
  #653
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hankypanky14
Snitt med bommar på medaljplats:OS 2010-2018

10 km (s)= 0,33 ( 6 =nollserier+ 3 =1 bom)
12,5 km (p)= 1.11 ( 1 nollserie, 6= 1 bom, 2= 2 bom)
20 km ( d)= 0,70 ( 4 nollserie, 3= 1 bom, 2= 2 bom)
15 km ( m)= 0,9 ( 4 nollserie, 2 = 1 bom, 2= 2 bom, 1= 3 bom)

Bara resultat från OS 2014/ 2018

4x 7,5 km (r)= 7,83 bom =1.96 bommar/ åkare
Mixed= 6,17 bom ( 1 straffrunda)= 1,54 bommar/ åkare

I individuell start ser det dystert ut för både Sebastian och Martin. I 8.3 % av loppen har han nollskytte. I 25 % av loppen har han 1 bom, vilket innebär 1 av4 lopp. Det är ingen bra statistik inför OS. Åkare kommer att vara mer formtoppade till OS..och fler kommer att skjuta bättre.

Det måste till en rejäl förbättring. Ingången i OS är helt avgörande och gör man inget extraordinärt kommer herrarna att gå in i OS med dessa siffror i ryggen. Det kollektiva självförtroendet är naggat i kanten, lopp efter lopp, med många bommar. Skall vid tid ta fram siffrorna gör tjejerna. Tyvärr, tror jag det är liknade siffror för damerna..

Så här är medaljplatserna fördelade i OS 2010-2018 när det gäller nollserie/bom.

Det har varit 36 individuella lopp.

Nollserie= 15 medaljplatser= 41.7 %
1 bom= 14 medaljplatser= 38.9%
2 bom= 6 medaljplatser= 16.7 %
3 bom= 1 medaljplats= 2,7 %

Samuelssons skytte under de 12 VC lopp han gjort under säsongen

Nollserie= 1 lopp= 8,3 %
1 bom = 2 lopp= 16.7 %
2 bom= 3 lopp= 25 %
3 bom = 2 lopp= 16.7 %
4 bom= 3 lopp= 25 %
6 bom= 1 lopp= 8.3 %

I 50 % av loppen kommer inte Samuelsson ha någon chans att ta medalj då han kommer att ha för många bom. I 80.6 % av loppen i OS kommer det krävas nollserie eller 1 bom för att ta medalj. Motsvarar 9 av 12 medaljer som kommer att delas ut i de individuella loppen.Samuelsson har lyckats med detta skytte i endast 25 % ( 1av 4 lopp). Då det är 4 individuella lopp i OS så kan vi förvänta oss att Samuelsson i ett av loppen skjuter nollserie/ 1 bom..och då skall han också ha åkformen och ha bra skidor just den dagen.

Sedan får Samuelsson kämpa om de resterande 19,4 % där man kan få medalj på 2 eller 3 bommar.
__________________
Senast redigerad av Hankypanky14 2022-01-08 kl. 19:42.
Citera
2022-01-09, 08:30
  #654
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bcdefg
Jag uttryckte mig lite felaktigt, men frågan är varför man annars skickar ner Johanna till världscupen bara för att köra mixstafett. Vill Anna och Mona inte köra?

Personligen så tycker jag att det är oförklarligt.
Oavsett hur bra som Skottheim producerat..och hon producerade okay igår,varken mer eller mindre,så ger inte en enskild insats i en singelmixedstafett något underlag för att dra vidare slutsatser.

Den naturliga förståelse man kan dra av alltihop är att laget redan är uttaget inofficiellt.
Nu vet jag inte på rak arm hur det blir med antalet platser till OS..då det verkar vara fem som kan vara minst lika realistiskt som sex platser.

Oavsett så är Johanna inte aktuell.Hade hon haft chans så hade hon kört individuellt för att verkligen få den reala möjligheten att kvalificera sig.
Citera
2022-01-09, 08:34
  #655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan4
Sebbe har ju vunnit två världscuptävlingar i vinter och ligger för närvarande fyra i totalcupen, samt tvåa i sprintcupen.

Visst..men skyttet är inte bra.
Det är för övrigt vanskligt sett över HELA den svenska truppen.
Skyttetränare bör nog utvärdera riktigt ordentligt vad som hänt och händer.Att efterlikna Hinken Forsberg blir inget framgångsrecept i OS.
Nedtränade åkformer är en sak..men att bomma skott gång på gång sett över vad som i stort sett hela truppen..dam som herr..är något helt annat.

Skyttet ÄR ett stort orosmoln över Skidskyttelandslaget för tillfället.
Jag vill redan idag se en betydlig förbättring.
Citera
2022-01-09, 10:19
  #656
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hankypanky14
Sebastian Samuelssons skytte i VC: 6+0+1+3+3+2+2+1+4+4+2+4= 32 bom

32 bom/12 lopp = 2.67 bom/ lopp

1 nollserie/12= 8,3 %

1 bom 3/12= 25 %
Jag kan lova att dessa siffror inte kommer att ge några individuella medaljer i OS..

Sebastian Samuelssons skytte i VC i år i varje gren kontra smittresultat för medalj de senaste 3 OS. Antal lopp är de lopp som Sebbe kört i VC i år.

10 km (s)= Sebastians snitt: 1,4 bom Medaljsnitt: 0.33 ( 5 lopp)
12,5 km ( p)= Sebastians snitt: 3.0 Medaljsnitt: 1,11 (2 lopp)
20 km ( d) = Sebastians snitt: 6.0. Medaljsnitt: 0,70 ( 1 lopp)
15 km ( m)= Sebastians snitt: 4.0. Medaljsnitt: 0.90 ( 1 lopp)
Mixed = Sebastians snitt: 4.0 (2) Medaljsnitt: 1,96 (1 lopp)
4x7,5 km. = Sebastians snitt: 2.5. Medaljsnitt: 1,54 ( 2 lopp)

Sebastian har klart sämre snitt i alla grenar i skyttet inför OS jmf vad som krävs för att ta medalj i OS.
__________________
Senast redigerad av Hankypanky14 2022-01-09 kl. 10:35.
Citera
2022-01-09, 10:44
  #657
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Personligen så tycker jag att det är oförklarligt.
Oavsett hur bra som Skottheim producerat..och hon producerade okay igår,varken mer eller mindre,så ger inte en enskild insats i en singelmixedstafett något underlag för att dra vidare slutsatser.

Den naturliga förståelse man kan dra av alltihop är att laget redan är uttaget inofficiellt.
Nu vet jag inte på rak arm hur det blir med antalet platser till OS..då det verkar vara fem som kan vara minst lika realistiskt som sex platser.

Oavsett så är Johanna inte aktuell.Hade hon haft chans så hade hon kört individuellt för att verkligen få den reala möjligheten att kvalificera sig.

Oförklarligt att låta Skottheim köra en mixedstafett. Man kör bara om man har en reell chans att komma till OS. Varför inte låta Stina köra en mixedstafett. Bra resultat och man kan satsa på henne i stafetten i Ruhpolding.

Finns ingen idé att köra de 4 som förväntas köra i OS..i Ruhpolding. Vid bra resultat inRuhpolding ökar pressen inför OS..vid dåligt resultat så kommer onödiga, negativa tankar.

Jag vill se typ Stina Nilsson, Mona Brorsson, Johanna Skottheim och Linn Persson/ Anna Magnusson i Ruhpolding. Spara systrarna Öberg till OS.
Citera
2022-01-09, 12:27
  #658
Medlem
Teobald Thors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hankypanky14
Sebastian Samuelssons skytte i VC i år i varje gren kontra smittresultat för medalj de senaste 3 OS. Antal lopp är de lopp som Sebbe kört i VC i år.

10 km (s)= Sebastians snitt: 1,4 bom Medaljsnitt: 0.33 ( 5 lopp)

Sebastian har klart sämre snitt i alla grenar i skyttet inför OS jmf vad som krävs för att ta medalj i OS.
Johannes Thingnes Böes skytte i VC-sprint förra säsongen (10 lopp) kontra snittresultat för att vara på pallen i sprint-herrar förra säsongen.

10km sprint 20/21 - Johannes snitt: 1,30 bom (13 bom på 10 tävlingar)
10km sprint 20/21 - Medaljsnitt (På pallen snitt): 0,27 bom (8 bom av topp 3 på 10 tävlingar.)

Johannes hade klart sämre skyttesnitt i sprint förra säsongen jämfört med vad som "krävdes" för att vara på pallen.

Lik förbannat lyckades Johannes vara på pallen 5 gånger av 10 med 3 vinster och 2 tredjeplatser samt totalseger i sprintcupen.

Slutsats: Att jämföra en enskild åkares snitt med vad topp 3 snittar är korkat.
Citera
2022-01-09, 12:36
  #659
Medlem
Stefan4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hankypanky14
Sebastian Samuelssons skytte i VC i år i varje gren kontra smittresultat för medalj de senaste 3 OS. Antal lopp är de lopp som Sebbe kört i VC i år.

10 km (s)= Sebastians snitt: 1,4 bom Medaljsnitt: 0.33 ( 5 lopp)
12,5 km ( p)= Sebastians snitt: 3.0 Medaljsnitt: 1,11 (2 lopp)
20 km ( d) = Sebastians snitt: 6.0. Medaljsnitt: 0,70 ( 1 lopp)
15 km ( m)= Sebastians snitt: 4.0. Medaljsnitt: 0.90 ( 1 lopp)
Mixed = Sebastians snitt: 4.0 (2) Medaljsnitt: 1,96 (1 lopp)
4x7,5 km. = Sebastians snitt: 2.5. Medaljsnitt: 1,54 ( 2 lopp)

Sebastian har klart sämre snitt i alla grenar i skyttet inför OS jmf vad som krävs för att ta medalj i OS.

Genomsnittliga insatser räcker sällan till OS-medaljer, om man inte heter Björndalen eller Fourcade, så jag vet inte hur relevant den statistiken är. Man kan nog utgå från att Sebbe måste göra toppinsatser i Beijing om han ska ta medaljer.
Citera
2022-01-09, 13:10
  #660
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Teobald Thor
Johannes Thingnes Böes skytte i VC-sprint förra säsongen (10 lopp) kontra snittresultat för att vara på pallen i sprint-herrar förra säsongen.

10km sprint 20/21 - Johannes snitt: 1,30 bom (13 bom på 10 tävlingar)
10km sprint 20/21 - Medaljsnitt (På pallen snitt): 0,27 bom (8 bom av topp 3 på 10 tävlingar.)

Johannes hade klart sämre skyttesnitt i sprint förra säsongen jämfört med vad som "krävdes" för att vara på pallen.

Lik förbannat lyckades Johannes vara på pallen 5 gånger av 10 med 3 vinster och 2 tredjeplatser samt totalseger i sprintcupen.

Slutsats: Att jämföra en enskild åkares snitt med vad topp 3 snittar är korkat.

VC- lopp och OS-lopp är två hela olika typer av lopp vilket jag visat med statistiken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in