Citat:
Ursprungligen postat av
Sinestro
Det visade sig ju hur mycket makt det var när han mobbades ut ur M. Dvs det är inte alls särskilt mycket makt. Hur mycket har en sådan som Thomas Gür åstadkommit med alla sina följare och artiklar i tidningar över loppet av minst 25 år? Svar = Ingenting på 25 år, absolut ingenting i reel politik.
Kan Bali åstadkomma någon större politisk förändring utanför M än Thomas Gür? Svar nej. Och detta vet M.
För övrigt har M's tapp inget med Bali att göra. Det kan helt skyllas på att Tuffe Uffe är svag och inte på något vis en värdig motståndare till Magdalena Andersson. M vägrar dessutom att bilda regering med SD, det tror jag spelar rol, de kör på sitt sätt samma retorik som inför 2018. Väljarna vet helt enkelt inte var de har den lilla hala vesslan.
Det är precis där som skon klämmer, det förbannade velandet på högersidan.
Återigen så vet inte väljaren vad M vill vad det gäller ett trovärdigt regeringsalternativ. Vem kommer inte ihåg vad som skedde innan det senaste valet? SD kröp för M, M kröp för C och C kröp för S/MP.
Jag har haft mina duster i tråden vad det gäller vikten av att presentera ett trovärdigt regeringsalternativ väl innan ett val. Idag så vet man inte vad Kristersson vill. Han tramsar och är oklar vad det gäller SD. Jag tror att väljarna vill ha klargjort om M är redo för ett fullt samarbete med SD eller en totalvägran. Allt annat skapar oreda och oklarhet.
M håller dörren öppen för samarbete med L och C, samtidigt som C totalvägrar allt samarbete med SD (direkt såväl som indirekt) och L flummar i mörkret vad det gäller SD.
Jag tror att M behöver en partiledare som gör klart om partiet är redo att samarbete 100% eller 0% med SD?
Nu så pushar, återigen, MSM för en M/S regering. Även här så tror jag att väljarna kräver en absolut klarhet i M's avsikt. Väljarna vill helt enkelt veta vilket trovärdigt regeringsalternativ det skall röstas på.