Citat:
Ursprungligen postat av
PC-Dator
Jag hade applåderat Keyyo som Julvärd. Verkar vara en schysst tjej med bra uppfostran och värderingar till skillnad mot demonen Dirawi.
Tycker också att Keyyo verkar vara en juste och rolig tjej, men det förminskar inte frågan "varför är hon här". Varför valde hennes mamma att flytta till Sverige och ansöka om svenskt medborgarskap? Så kallade "ekonomiska invandrare". Bara flyttat till Sverige för att skaffa sig ett bättre liv. Inget skyddsbehov. Ja men, vi kan ju inte ta in alla som bara vill utnyttja systemet och skaffa sig bättre liv....och de är tyvärr många. Sedan må Keyyo vara "hur skön som helst".
Vad gäller "näsopereraren" Derawi, så har ialla fall jag en anledning att inte se Guldbaggegalan i år. Att hon som arab fick vara julvärd i samband med en kristen högtid var droppen. Synd att SVT fortfarande daltar med henne.