Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Det måste kännas lugnande för "Average Joe" vid bensinpumpen.
Hur mycket kostar en batteribil och vem har råd med den?
Du har ju ändå hängt i detta sorliga delforumet länge nog för att ha sett att dessa fantastiska händelser som ska inträffa i den odefinierade "framtiden" är TDS-kultens enda hopp.
Väljarna sitter såklart hemma och jublar åt att bensinpriset stiger. De kommer ju få en elbil av Biden "i framtiden". Typ när han botar cancer och stoppar covid. Du måste förstå att de TROR verkligen på sina egna fantasier. I tråd efter tråd sitter de, sida upp och sida ner och förnekar verkligheten. Det kan handla om allt från en irrationell tro att mRNA-vaccinet är effektivt, att massa MAGA-människor dömts för INSURRECTION i samband med jan 6, att Trump samarbetade med Putin för att vinna valet, att valet 2020 var det "säkraste valet i historien", att demokratin nu plötsligt kommer kollapsa om inte DNC:s röstlag går igenom, att BBB kommer bli toppen, att inflationen egentligen inte finns och att anledningen till att vi inte ser någon global temperaturökning beror på att värmen "gömmer sig" i världshaven.
Det här är inte normala personer vi har att göra med.
Ta idioten du diskuterar med. Han tror, på fullaste allvar, att storfinans och kapital står på GOP:s sida och att DNC står för arbetarklassens intressen. Den arbetarklass som har råd med en ny TESLA, alltså.
De är tappade och moraliskt defekta.