2022-01-05, 11:23
  #7621
Medlem
OvissFramtids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Nästan gulligt hur ett gäng pajaser utan kunskap om vare sig virus eller politik helt plötsligt blivit så intresserade pga att de är rädda för sprutor.

Är blodgivare och har aldrig varit rädd för sprutor och nålar, däremot är jag rädd för innehållet i vaccinen. Man måste vara bra naiv om man tror att vaccinen är här för att rädda oss, sätt saker i sitt sammanhang så förstår man att så inte är fallet. Men för det krävs det att man har någorlunda koll vad gäller politik, men du saknar koll.
Citera
2022-01-05, 11:24
  #7622
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huckabee
Jag har fått två svar hittills i stil med ”jAg hAr HörT tAlAs oM vAcCinERAdE sOm bLivIt SmiTtadE”.
Jaha, okej, gulligt. Så det trumfar världens samlade forskarkår som säger att vi borde ta vaccinet?

Anekdotiska bevis, som garanterat är påhittade/överdrivna, väger tyngre om de stämmer med vad man vill säga. Det trodde jag alla fick lära sig på grundkursen.

Citat:
Ursprungligen postat av Huckabee
Till alla antivaxxers här inne, ta en titt runt er och se vilka galningar ni omges av.
Känner ni några läkare eller någon som jobbar inom medicin? Har de tagit vaccinet?
Vad säger det isåfall er?

Det är uppenbart att de inte umgås i kretsar där det ens finns bekantas bekanta som jobbar inom medicinområdet. Det säger lite om deras klasstillhörighet .
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Du menar att det kraftigt minskar risken att bli allvarligt sjuk eller dö av covid-19.

Så här sa Macron. Rätt nice med lite ärlighet.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-10369781/Macron-says-wants-p-unvaccinated.html
*In a particularly snarky interview, the French president said he aims to irritate the unvaccinated into submission, rather than round them up and prosecute them.

'I won't send (the unvaccinated) to prison, I won't vaccinate by force. So we need to tell them, from Jan. 15, you won't be able to go to the restaurant anymore, you won't be able to down one, won't be able to have a coffee, go to the theatre, the cinema...'*

Vi lär få en bitchigare variant där
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MastodontElvisp
Skall vaccinbevis införas på ALLA ställen i samhället MÅSTE regeringen ta ställning för att tillåta PCR-Test och personer med genomgången infektion.

Det är INHUMANT att frysta ut 20% av befolkningen.
Det GÅR INTE att få 100% av befolkningen att enas under 1 åsikt (vaccination).

Psykosen börjar likna Tyskland på 30-talet när alla bara följde narrativet.




Exakt så. Vaccinering (vaccinpass) betyder inget iom Omicron. Och detta får regeringen att koka. Deras "plan" funkade inte, och de vägrar inse det.

Nja vägrar inse kanske är fel ord de "världen" hade inte räknat med att det skulle mutera så fort till ett relativt ofarligt virus, därför någon ny stjärna på WHO gick ut och varnade att den här snabba smittspridningen ökar risken mot nya mutationer som är dödligare varianter ???

Nu är jag visserligen lekman och lågutbildad men det jag hört är att virusen muterar för att överleva inte för att ta död på sina värddjur = alltså de blir mindre farliga/dödliga ju mer de muterar. Känns som att deras plan på kontrollsamhälle eller vad de är ute efter krackilerar och de gör allt för att hålla agendan vid liv.
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7625
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Melmium
Hur många har dött av vaccinet i Sverige? 10? 100? Aldrig mer än så. 15 000 har dött av viruset.

De döda hade pissat på er galna antivaxxare som inte tar chansen de aldrig fick!

När läkarna enbart godtar lite ont i armen som biverkning och vägrar se kopplingen till vaccinet när 100tals friska idrottsutövare faller ihop och dör och resterande 10tusentals som dött plötsligt efter vaccinet kan man ju börja fråga vad som försiggår eller hur?
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7626
Medlem
Huckabees avatar
Öppen fråga till ni er som tror att regering ”vill ha mer kontroll över oss”.

Kan ni utveckla vad detta betyder? Jag undrar genuint. På vilket sätt skulle M Andersson tjäna på att vissa får gå på bio och vissa inte.
Jag har sett kopplingar till davidsstjärnan. Vad menar ni? Att regeringen skulle vilja samla ihop gruppen antivaxxers? Av vilken anledning?
__________________
Senast redigerad av Huckabee 2022-01-05 kl. 11:29.
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7627
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xpander-
Minns på 90 talet när liberalmupparna hade som främsta argument för att gå med i Eu, att slippa visa pass när man åker till Danmark. Nu vill samma muppar införa ett Kinesiskt kontrollsystem, där man tom ska behöva visa vacc status för att få köpa mat. Är du duktig rövslickare får du en ranson kött.

Idioter

Ja, men då var ju det den officiella hållningen.
Nu är den annorlunda, fåren springer såklart i vanlig ordning bara dit dom vallas.
Citera
2022-01-05, 11:25
  #7628
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Du menar att det kraftigt minskar risken att bli allvarligt sjuk eller dö av covid-19.

Risken som redan är försumbar om man inte tillhör en riskgrupp, menar du? Finns andra risker att oroa sig över.
Citera
2022-01-05, 11:26
  #7629
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Jag har hört att man kommer kräva pass på Systembolaget.

Det skulle vara en mycket välkommen åtgärd. På Systembolagen trängs mycket löst folk och på parkbänkarna sprider de smittan i hög takt. Dessa bör stoppas med vaccinpass. Alla antivaxxare bör stoppas hela tiden och överallt med vaccinpass. De får beställa hem mat med bufirmor, jag vill inte behöva se dem när jag går och handlar mat. Kräv självisolering på antivaxxare tills pandemin är över.

Citat:
Ursprungligen postat av CathelynWajld
Du måste lyfta blicken från Sverige och jämföra situationen i andra länder, förslagsvis Australien, Canada, Irland, UK, Österrike, Tyskland, etc, för att kunna förstå vart vi är på väg. Alla länder strävar mot samma mål. Alla ska med. Det är bara tidsschemat som skiljer mellan länderna. Men slutligen hamnar även i Sverige i samma rävsax som Australien idag, och det slutgiltiga målet är jämförbart med Kina idag, med deras Social Credit System.

Och på denna inslagna väg, som respektive land slingrar sig fram på mot det hägrande slutmålet, har regeringarna inget som helst inflytande. Ingen egen talan, då dom redan förbundit sig att fullfölja agendan och uppfylla de 17 globala målen.

Agenda 2030.

Skulle det komma ett svenskt krav på vaccinpass så är det ett demokratiskt fattat beslut som ett demokratiskt land tagit. som inte har något med den omänskliga övervakningsstaten Kina att göra. Sverige tar inte direktiv från utlandet, det är foliehatt, Qanon, plattjord och antivaxx som fantiserat sådant. Folket i Sverige bestämmer demokratiskt och folket vill ha vaccinpass.

Hoppas på hårda tag fr o m idag med vaccinpass överallt!
Citera
2022-01-05, 11:26
  #7630
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EricBe
Så här sa Macron. Rätt nice med lite ärlighet.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-10369781/Macron-says-wants-p-unvaccinated.html
*In a particularly snarky interview, the French president said he aims to irritate the unvaccinated into submission, rather than round them up and prosecute them.

'I won't send (the unvaccinated) to prison, I won't vaccinate by force. So we need to tell them, from Jan. 15, you won't be able to go to the restaurant anymore, you won't be able to down one, won't be able to have a coffee, go to the theatre, the cinema...'*

Vi lär få en bitchigare variant där

Det är svaret är typiskt för anti-vaxxers. Du har inte förstått kontexten av Macrons uttalande. Han kommenterar så för att han vet att vaccinet hjälper så de psyksjuka och svagbegåvade behöver incitament. Det är incitamenten han diskuterar.
Citera
2022-01-05, 11:26
  #7631
Medlem
Diamondgrits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fluff995
Ja, nåt skumt är det i alla fall i metodiken.

Använder man sig av tröskelvärden så är de tröskelvärdena vansinnigt låga.

Vi har haft en (marginell) ökning av antalet personer som hamnat inom sjukvård/IVA under december månad, och det i sig är ett trubbigt mätinstrument - valet att ta in personer för vård, eller placera dem inom IVA, beror ju på hur många som söker sig till vården samt hur allvarligt sjukvården tar på covid-smitta. Med tanke på att hela svenska vårdsystemet de senaste åren omdanats för att helt fokusera på covid, och med tanke på att ett ny virusvariant (omikron) nyss registrerats i landet, kan man ju tänka sig att vården är extra försiktig och väljer att ta ge vård till många personer som annars bara skickats hem med ett paket paracetamol. Ökningen kan ha att göra med förhållningssätt, alltså.

Men oavsett betänkligheter kring statistiken, så borde inte så små förändringar i sjukdomstal leda till de inskränkningar som nu sker. Känns mycket rimligare att man bara (i oktober-november) konstaterat att vi framöver kommer se en ökad belastning, och gjort insatser för att inom vården hantera den ökningen.
Att komma med insatser som istället påverkar civilsamhället, och dessutom komma med dessa insatser nu när omikron-vågen i princip passerat (om man nu inte, som du säger, tittar endast på smittotal), är dumt på så oerhört många vis. Om nu inte syftet är nåt helt annat än vad som påstås, vill säga.
De tröskelvärden som är officiellt släppta baseras på antal smittade, inte antalet inskrivna på sjukhus. Så här:

Citat:
Ursprungligen postat av FHM
Scenario 0: Vaccinationseffekten mot omikron antas vara 70 procent, samma skyddseffekt som antas i modellen för deltavarianten. Antalet nya fall beräknas då uppgå till drygt 4 500 per dag i mitten av januari.

Scenario 1: Skyddseffekten av vaccinet antas vara 55 procent. Antalet nya fall beräknas då uppgå till drygt 9 000 per dag i mitten av januari.

Scenario 2: Skyddseffekten av vaccinet antas vara 40 procent. Antalet nya fall beräknas då uppgå till drygt 15 000 per dag i mitten av januari.

I samtliga tre scenarier antas omikron vara 25 procent mer smittsam än deltavarianten.

Variabeln som skiljer i de olika scenarierna är vaccinationernas skyddseffekt mot att infekteras av omikronvarianten.

För personer som har tagit den tredje dosen antas skyddseffekten i samtliga scenarier vara 70 procent.
Vi är i början av januari och ligger på en 7d sma som är runt 9000, tre gånger mer än strax innan jul. Med andra ord 15000 per dag i mitten av januari känns som att det kommer att hända, och mer därtill.
Omikron-vågen har inte passerat, vad menar du haha. Gå in på https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/, vi är i början av den.
Citera
2022-01-05, 11:27
  #7632
Medlem
SNÄLLA kan alla, vaccinerade som ovaccinerade stå enade i detta och vägra gynna ställen som kräver pass? Polarisering är det sista vi alla behöver nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in