Citat:
Ursprungligen postat av
Nulb
Tragiskt att du varit med om en olycka, men härligt att höra att du klarade dig utan allvarliga men.
Skatteverket agerar däremot inte på det sätt du påstår, de har ingen skyldighet att ”skydda” företagare och det är inte heller något de gör. Sammantaget styrker ju snarare din berättelse att F-skatt drogs in av just den anledning som framgår av Skatteverkets beslut. Bristande redovisning/betalning.
Nu när jag ändå har dig på tråden. Hur ställer du dig, som jurist, till att din HR-ansvarig hittar på massa dumheter som uppenbarligen saknar stöd i lag i företagets namn?
Hej Nulb!
Tack Nulb för omsorgen, mycket fint av dig!
Du jag frågar mig själv denna fråga varje dag, hur klarade jag mig, men det är uppenbart att man fick en chans till, man var rätt omtöknad där ett tag!
Tyvärr gjorde dom detta för oss, alla jobbar inte så men om man pratar med dom inser man att Skatteverket har för avsikt att hjälpa företaget och företag i allmänt om dom sköter sig och har skött sig har du gjort dumheter så är du inte värd vatten!
Nu får du specificera dig med vilka dumheter du hänvisar till ?
Bästa hälsningar
WG