Citat:
Ursprungligen postat av
Hojtaner12
Inlägget är anmält och kommer troligen tas bort, jag vill passa på att informera att falskryktesspridning enligt svensk lag om ett företag eller en individ är ett brott som man kan dömas för böter eller fängelse 5 kap. 1 § Brottsbalken.
Trams. Skyddet mot förtal avser endast i rena undantagsfall företag, detta i fall där det föreligger identitet mellan företagaren och företaget. I praxis har detta tillämpats
mycket restriktivt. Vidare faller frågan om förtal redan på att det är försvarligt att dela med sig av negativa upplevelser av ett företag.
Nu är jag inte insatt i hur ert specifika bolag är konstruerat, men såvitt framgår är det ett entreprenadbolag med fler än en anställd. Enligt min juridiska bedömning är det helt uteslutet att detta skulle utgöra förtal.
Sedan kan man diskutera huruvida det är lämpligt att som företagare bemöta kritik med påhitt om straffbarhet enligt svensk lag. Det inger då inget större förtroende direkt.