Citat:
Ursprungligen postat av
rojjjen
Nähe???
Samt att du nämner förluster under ole Gunnar sista tid i klubben då harmonin ej var den bästa.
Glenn strömberg och de flesta sky sport experter säger att Arsenal vinner mot sämre lag varje säsong men ej mot topplagen och de är därför de slutar 6-8 varje år.
Känns ju knas men du menar att allting är perfekt nere i London i Artetas lagbygge? En kapten som man tar bindeln ifrån under pågående säsong med rykte om ivägskeppning, Lacazette, Nketiah, AMN ligger väl alla och gnäller om kontraktet, fans som inte vill ha kvar managern (detta är min uppfattning av Generalens so called alltid fakta).
Harmonin var ju det som OGS verkligen kunde och det var ju mycket därför som han faktiskt kunde vända skutan efter LvG och JM. Nej spelkvaliten var inte mycket att hurra för på slutet men brister i spelet hade funnits där länge länge.
Experter? Det tar 3 minuter att få fram att säsongerna när Arsenal slutade 8e så hade man följande siffror:
38 18 7 13
38 14 14 10
Det är mer än att "förlora mot topplagen". Blir man 5a och förlorar alla matcher mot top-4 så är det 8 förluster. Det Arsenal tappade mark på var att de chokade och förlorade matcherna de BORDE vinna. Matcher som t ex United tappade mark i när vi hemma mot Blades tappa poäng som låg rock bottom i ligan. Fortsätter man så här så visar ju iaf Arsenal att de förbättrat sig, att Arsenal/United skall slå Liverpool-Chelsea-City just nu är önskedrömmar. Men förbättra sig mot de mindre lagen, få in poängen så görs skillnaden till toppen avsevärt mindre.