Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Ja, det finns ett fåtal små barn som kan bli svårt sjuka i Covid-19, ( förutom i MIS-C, som är en följdsjukdom). Och konstigt vore det annars, eller hur? Det är väl bara bra att denna lilla grupp kan bli vaccinerad nu!
Antivaxx rörelsen är bred. Allt ifrån de som bara är lite oroliga för mRNA vaccinerna och vill avvakta lite, över till dem som tidigare genomgått en SARS-COV2 infektion och anser sig själva ha ett bra skydd och vidare till dem som ser vaccinen som en konspiration ända fram till dem som är emot, all, vaccinering.
Så det är inte bredden som gör det till en sekt, utan synen på vad som är vetenskap, tro och fakta. De två första grupperna i antivaxx rörelsen behöver inte vara lika fakta resistenta som de två sista grupperna.
FHM rekommenderar redan vaccin för riskgrupper så försöker du slå in öppna dörrar eller ändrar du dig, igen?
Och din definition av antivaxx kan kortas ned till "alla med annan åsikt än jag"
Dvs som diskussion vanligt bedrivs i Sverige, hitta på ett nedvärderande epitet och stämpla alla med fel åsikt som sådana.
Jag är för vaccin till riskgrupperna men mot regelbunden medicinering av övriga, speciellt barn.
Och vilka fakta baserar du nyttan för en frisk 18 åring?
Den som ändras varje dag för att fåren ska känna sig lugna med vad som pågår i samhället?