Det finns nog flertalet liknande trådar men man vill ju ändå vara säker. Jag har något mögel i badrummet som växt till och från i ett år, då och då har jag skrubbat bort skiten men det kommer tillbaka och då de är en studentlägenhet och det skvätter vatten här och var när jag duschar så började jag fundera på om det är svartmögel kanske. Det jag ser på google bilder känns dock inte likadant.
Har fått dålig kondition på senaste tiden och någon skum klåda på fotleden, även golvet känns "glidigt" där jag duschar. Jag har iaf två bilder till godo, vad är detta för mögel och hur farligt är de?
Precis inköpt klor, bikarbonat, ättika och lite andra rengöringsartiklar då jag ska förinta detta men jag undrar framförallt vad det är först.
bild 1
bild 2
bild 3
Vad är detta för mögel? Uppskattar svar och även era "husmorstips"!