Citat:
Ursprungligen postat av
Mamme90
Don't hate the game, hate the player, säger dom. Om Einar hade följt koderna och reglerna i gamet, då hade detta aldrig hänt honom. Jag försvarar inte dessa "koder" eller "regler", jag hade önskat att inget av sånt skit fanns överhuvudtaget, men nu när man uppger sig för att vara gangster, då måste man följa de koder och regler som gäller för en gangster, annars slutar det oftast så här.
Killen var en "set jumper" som hoppade från ort till ort. Det är nästan en dödsdom. Man håller sig kvar till sina grabbar man växt upp. Jag har inte mycket över för Dree Low men när jag kollade lite runt hans fall angående butiksrånet så kom det fram att han hade pröjsat för det lokala Husby lagets bortamatchresor. Bara ett exempel. Man måste ge tillbaka och man måste hålla sin ort nöjd, och då menar jag inte bara att kasta pengar på folk men att man åtminstone ibland hjälper till.
Men Einar rappar i låtar o säger "fuck orten" och jag vet inte vad, ändå är det orten han lever på. Och det finns grabbar i orten som är fast där. Nej, shonon var heeeeelt vilsen och kunde inte spela spelet. Det är fan en självklarhet att man inte hoppar från ort till ort eller från gäng till gäng. Med all respekt men Einar är/var definitionen av en studiobandit.
"Fuck orten" kommer förstås efter att de börjat backstabba honom. Nu blir det lite som att mobba någon när de reagerar säga "se vad han gör, klart han blir mobbad".
Macky ger förresten också ut musik på något annat ställe än fd SS_TV (nu nyt namn -Deeper than music e dyl ).
Dessutom, det här handlar inte om att "ge till sin ort", som att de ville att han skulle ge till fotbollslag eller bygga lekplatser. Det var enskilda grovt kriminella personer som ville pressa mer pengar för sin egen räkning. Låt oss inter romantisera det här som lojalitet till sin ort. Han kallas t ex "Piggybank" i någon chatt. Och om det gällde hemort - varför skulle Vårby ha 3 millar? Nisse har aldrig bott där.
Och kanske hade historien utvecklats annorlunda om inte Paki blivit mördad? Konflikterna i Dalen gällde inte bara Nisse. Verkar ju ha varit lite "dålig stämning" där av fler skäl.
EDIT: Därmed inte sagt att Nisse gjort allt rätt i alla skeden. Han har antagligen lovat lite mer än han kunde hålla och sådant. Men förtjänade han de massiva sveken? Han var ung, "spontan" och ofta påverkad av substanser. Kan lätt se hur han dras med "du och jag bror...." och lovar guld och gröna skogar och kanske tror det när han säger det. Men i nykterhetens kranka blekhet, när han (då minderårig) ska förklara för mamma varför han behöver ta ut cash.... (till bygga upp sina affärer med Hamko te x). Ja då är det inte lika lätt...
Utan att känna honom personligen, kan jag föreställa mig att han kanske var lite people pleaser? Dvs att vid konfrontation så vill han inte göra folk beskvikna och "det kommer vi fixa snart"... Och sedan kanske duckar... inte svarar på samtal när det börjar bli jobbigt. Nu spekulerar jag förstås men de intryck man fått av hans personlighet + att han var ung och omogen, hade vissa missbruksproblem och mådde antagligen inte jättebra.Lite konflikträdsla och sticka huvudet i sanden beteende?
Ja, ni som kände honom får gärna rätta mig i spekulationerna!