Citat:
Ursprungligen postat av
BenganLooben
Tittar man på bilderna från polisens brottsplatsutredning hur markörerna är utplacerade så verkar det som att man också följt efter och skjutit mot bo som sprang ner mot vattnet.
Så att mördarna gick efter varsin person? Har inte fått klart för mig ifall mördarna sköt efter A i förbifarten och sen följde E båda två eller om de delade sig. Det var kanske efter analys av detta som du säger (och ev andra spår/vittnesmål) som de efter ett tag gick ut med att det fanns 2 BO. Du menar att Einar skytten inte behövde vakta ryggen för han visste att den andra tog hand om Adel?
Kan det inte vara så att skytt två "i vägskälet" skickade några skott efter Adel (åt vänster) och sedan sprang åt andra hållet efter Nisse (fram genom buskarna och sedan åt höger runt hörnet)? Eller ser man av konerna att skytten även måste följt A åt vänster? Minns inte var bilden med konerna finns.
EDIT: Enligt denna video ska Dumle ha sagt att en andra skytt fanns placerad inne på gården. Så E fångades mellan dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
duckyyy
Videos rubrik Einár Fel Port *LÖST* Dumle Försäger Sig?
https://youtu.be/PzDBYu55jeE