Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
40% skriver du och ger ingen källa?
Drömmer du eller?
FoHM skriver så här:
Övervakningsprogrammet för helgenomsekvensering av SARS-CoV-2 omfattar minst 10 procent av de positiva proverna per vecka och region men under denna period har antalet fall varit begränsat, vilket möjliggjort analys av en större andel av PCR-positiva prover med helgenomsekvensering.
Den sista november fick Sverige sitt första fall av virusvarianten omikron. På torsdagen, ett par dagar senare, summeras antalet bekräftade fall i Sverige till sex. Samtliga är kopplade till resor i Sydafrika. I Europa har totalt 70 fall bekräftats.
– På grund av detta har vi skalat upp vår typning och sekvensering. Vi sekvenserar alla positiva prover av personer som varit på utlandsresa. I nuläget är det ungefär en tredjedel av dem som smittats i Sverige, sa Britta Björkholm, avdelningschef på smittskydd och hälsoskydd vid Folkhälsomyndigheten, på torsdagens myndighetsgemensamma presskonferens.
https://lakartidningen.se/aktuellt/nyheter/2021/12/okad-sekvensering-i-jakt-pa-omikron/
Som jag förstår det så brukar vi sekvensera 10% av de positiva testerna men har skalat upp lite nu.
Men om du menar att vi sekvenserar 40% är ju det fantastiskt men skulle gärna fått en källa annars tar jag det enbart som ditt dagliga skit snack.
40% var uppgiften på senaste PKn.
Nu har vi väl koll på i stort sett alla.
”Bevakningen av omikronspridningen skärps till exempel genom en snabbare metodik med typning genom PCR-test. Vid en en indikation på om det skulle kunna vara den nya virusvarianten, går provet till sekvensering.
– Det kommer vi göra med i stort sett alla bekräftade fall av covid-19, sa Britta Björkholm.”