Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Bra precis tre år sedan alltså. Undrar om det finns sådana som verkligen tror att hon letar en form som om den kommer gör henne till en medaljkandidat under OS?
På distans har vi väl bara två damer som rimligen är medaljkandidater?
I dagsläget känns OS-uttagningarna oerhört svåra. Tolkar jag det som sägs rätt så är målet att till den 19 december ta ut minst tre distansåkare och tre sprinters, men det är väl bara Maja och Grate som kan anses vara klara?
I damsprint slåss Hagström, Ribom och Dyvik om två platser - alla har finalkapacitet men svårt att säga att nån av dem är tydligt bättre än de andra.
I herrsprint har ingen mer än Oskar och Grate visat topp åtta kapacitet så det blir svårt att motivera en uttagning.
På distans för damer så har Moa O, Ribom, Kalla och Dyvik chansen att ta en av två öppna platser med bra resultat i Davos men ingen av dem kan anses given än.
På herrdistans är det som herrsprint - finns ingen mer än Burman som visat på topp åtta kapacitet men vi behöver ju några stafettåkare - med bra lopp i Davos har väl Porromaa, Leo och Calle chansen att kvalificera sig.