Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Ok, tack. Det är alltså i ab 160.
Påvisat blod (Grad +4) 7 meter bortom kroppen är från LW.
Just nu har jag inte möjligheten att läsa aktbilagor. Men om jag inte minns fel så fanns en väldig massa blodstänk från Lena på framförallt buskar och annan låg vegetation spritt på mordplatsen, fyndplatsen och runtomkring dessa. Samt på trädstammen, vilket kan indikera att Lena vid något tillfälle suttit eller legat lutad mot den.
Vilket också får mig att inse att Lena förtvivlat har försökt undkomma sitt öde. Men hon var fast i en djävulsk fälla. Att hon inte kunde ta sig därifrån får mig också att tro att SD inte var ensam på mordplatsen.
Har gärningspersonen/-personerna planerat mordet så är det lätt att tro att denna/dessa kan ha haft såna blåa skoskydd i plast som finns på alla vårdinrättningar. Därav inga fotspår. Även andra typer av skyddsutrustning som används på sjukhus kan ha använts. Lätta att elda upp i värmepannan hemma efter dådet.
Mår riktigt dåligt när jag ser framför mig hur Lenas sista minuter i livet måste ha varit. Den smärtan. Den skräcken. Hon visste att SD (och HD) var jävligt förbannad/e men jag minns att hon sa till någon vän att hon inte alls trodde att SD kunde vara farlig på det sättet.