2021-12-02, 11:21
  #217
Medlem
Hoaxwatchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trevligt.konto
Denna känns jobbig att se idag
https://m.youtube.com/watch?v=M11DseNberE

Stört! Var filmen bra i huvudtaget?
Citera
2021-12-02, 11:22
  #218
Medlem
SalthavsStjaerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rymdstyrelsen
Hildebrand förklarar sig:

" Nu med den kunskapen, med Metoo och allt det här... självklart är det fel. Jag har gjort fel och jag vill be om förlåtelse."

Alltså: han saknade kunskapen då om att det var fel att utnyttja barn!

Och vidare:

"Jag vill be om förlåtelse och jag har gjort fel och gå vidare i livet. Och självklart…"

Han vill be om förlåtelse - så han kan gå vidare i livet!
Ja, pervot verkar vara ganska nonchalant, avspänd och självisk även när han till slut erkänner sina brott...

Han måste ha nån slags psykisk störning - och då syftar jag inte på att han är homosexuell...
__________________
Senast redigerad av SalthavsStjaert 2021-12-02 kl. 11:25.
Citera
2021-12-02, 11:24
  #219
Medlem
Har han bögat Paolo Roberto - nåt har väl Paolo tvingats betala för sin filmroll.

Uppväxt Östermalm - farsan någon antik/loppmarknadsskojare som tidvis försökt
roffat åt sig socialbidrag o lurat kunder - det som skänkts/sålts billigt har senare
hamnat på annan plats (under sergels torg) o sålts dyyyrtt
Citera
2021-12-02, 11:25
  #220
Medlem
En typisk socialdemokratisk översåte, en som ska förklara och lära ut till oss undersåtar.
Wikipedia:
"Staffan Hildebrand startade sin karriär som redaktör för Stockholms Socialdemokratiska Ungdomsdistrikts medlemsorgan Ung Mening under några år i början av 1970-talet."

Någon som förvånad att han gått i höga företrädares fotspår?
Citera
2021-12-02, 11:25
  #221
Medlem
Rymdstyrelsens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SalthavsStjaert
Ja, pervot verkar vara väldigt nonchalant, avspänd och självisk även när han erkänner sina brott...

Tror knappast han hört av sig till Expressen och krävt att bli intervjuad, utan det är ju först i samband med boklanseringen som poletten plötsligt ramlar ner och han kommer till insikt att han gjort fel.

När han förstår att historien kommer komma ut och att journalister kommer jaga honom då väljer han att tala ut för att få det överstökat så fort som möjligt och som han själv säger "gå vidare i livet".
Citera
2021-12-02, 11:43
  #222
Medlem
Nytorgsprinsessas avatar
Ännu en ( svensk) man som utnyttjat sin ställning för att begå sexuella övergrepp. Man slutar aldrig att förvånas.
Citera
2021-12-02, 11:50
  #223
Medlem
TheCryptKeepers avatar
Nu faller alla bitarna på plats. Staffan Hildebrand erkänner att han har våldtagit (barn kan ej lämna samtycke) och sexuellt utnyttjat unga pojkar med löften om filmroller och andra lockbeten.
Bara det är väldigt anmärkningsvärt att han faktiskt öppet erkänner våldtäkt av barn.
Det är nära tillhands att spekulera om då Paolo Roberto har varit en av dom som har varit utsatta. Jag själv är övertygad om detta.
Paolo har ju själv berättat att han har varit utsatt för sexuella övergrepp som ung i samband med att han försökte ursäkta sitt sexköp. Jag tror det var Hildebrand som utsatte Paolo för övergreppen. Paolo har aldrig gett några intelligenta vibbar och jag tror han var ganska enkel att manipulera som tonåring.
Jag skulle inte bli förvånad om detta har format Paolo som person. Tänk er själva hur han ska få ihop det rent mentalt, att vara stark och bra på att slåss men samtidigt lyckas bli manipulerad att gå till sängs med en äldre man som inte skulle ha en chans mot han i en boxningsring. Förstå ilskan och frustrationen hos Paolo när det går upp för han hur han blivit utnyttjad och dunkad av en äcklig gubbe.
Klart att Paolo har ett stort hävdelsebehov och aggressions problem efter detta trauma.
Citera
2021-12-02, 11:51
  #224
Medlem
Drozds avatar
På tal om Hildebrands relation till Paolo Roberto citerar jag lite ur ett inlägg jag skrev i en annan tråd:

"PR blev känd via Staffan Hildebrands film Stockholmsnatt. Staffan gick upp till polishuset på Kungsholmen, bad att få kolla ungdomsrotelns pärm över värstingar, valde ut Roberto i konkurrens med bl.a. Roger Ticoalu, Liam Norberg, Roberto Ghisler m.fl. eftersom Staffan tyckte Roberto var snyggast, and the rest is history.PR blev åtminstone bildligt talat rövknullad av Hildebrand eftersom han aldrig fick något gage, troligen blev han det bokstavligt talat också då Staffan alltid groomade sina unga manliga skådisar. Hursomhelst har Roberto Hildebrand att tacka för sin fortsatta karriär som linslus, mediahora och glappkäftad "debattör".

(FB) Hur farlig var egentligen Paolo Roberto på 80-90talet?

Kolla även detta klipp där Paolo återser Hildebrand och Quincy Jones (från Stockholmsnatt). Notera hur Paolos uttryck går från varmt och glatt till kallt, livlöst med flackande blick när samtalet går från Quincy till Staffan (från ca 2:30):

https://m.youtube.com/watch?v=Nzm9x_xrgwI .
Citera
2021-12-02, 11:57
  #225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
På tal om Hildebrands relation till Paolo…

Kolla även detta klipp där Paolo återser Hildebrand och Quincy Jones (från Stockholmsnatt). Notera hur Paolos uttryck går från varmt och glatt till kallt, livlöst med flackande blick när samtalet går från Quincy till Staffan (från ca 2:30):

https://m.youtube.com/watch?v=Nzm9x_xrgwI .

Mungiporna störtdyker…


..och Hildebrand själv blir nervös. Dricker lite skakigt ur vattenglaset med stel blick när Paolo nämner honom..
__________________
Senast redigerad av Macke85 2021-12-02 kl. 12:01.
Citera
2021-12-02, 11:59
  #226
Medlem
trickydicks avatar
Det räcker med att läsa det första inlägget i denna tråd för att förstå att detta varit känt i 15 -20 år eller mer. Varför lyfts det till ytan först nu?
Citera
2021-12-02, 12:03
  #227
Medlem
Bajslukts avatar
Men får nog anta att alla homosexuella också är pedofiler.

Vilken vidrig person. Släng in honom på kåken.
Citera
2021-12-02, 12:04
  #228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Det räcker med att läsa det första inlägget i denna tråd för att förstå att detta varit känt i 15 -20 år eller mer. Varför lyfts det till ytan först nu?

Det MÅSTE varit mer eller mindre öppet känt i en hel del kretsar ja.

Artisten Magnus Uggla nämnde väl det rakt ut i Så mycket bättre för ett antal år sedan?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in