Citat:
Ursprungligen postat av
Gretaskarpeta
När det ringdes in och anmälde henne försvunnen, så bör man se direkt att det finns anmälan om misshandel gjord, och då gå in rätt hårt att leta, vilket kanske inte hade räddat henne.
Sen om man tänker dom som såg henne hoppa in i bilen, påstås sig sett att han var vansinnig, borde dom reagerar?
Vad skulle ni gjort i det läget?
Borde hennes Mamma peppa henne redan Första gången hon blev slagen?
Hade det varit Min dotter (inte för att tracka ner på någon, då ”normalt” betyder olika för olika personer) då hade jag Åkt dit och tagit med henne och barnen!
Polisen: när dom får in anmälan gällande sådant, kan tänka mig att hon visat upp bevis, bör dom inte direkt hjälpa henne komma ifrån mannen?
Det är så lätt att vara efterklok med ett hemskt facit på hand, och vi vet ju inte exakt vad som hänt heller, vi gissar och spekulerar. Många sitter säkert och funderar varför dom inte gjorde si eller så. B kan mycket väl ha vädjat till dom hon sökte stöd hos att inte blanda in polisen. Som någon skrev, C kan ha haft som hållhake på henne att hon lämnat förre maken, att hon därför trodde att han skulle få vårdnaden om hon lämnade.
Anhöriga kan ha tjatat på henne att ta sig ur förhållandet, och när hon äntligen gjorde det så brann det för C. Vi vet inte heller vilken hjälp polisen erbjöd henne. Kanske låsbytet i lägenheten var den bästa lösningen. Stämmer uppgifterna i tråden så kom ju polisen dit när C barrikaderade sig utanför dörren och av allt att döma fick han lämna, inte hon. Och få runt om dom har förmodligen tänkt tanken innan att han, om det nu är så det är, skulle gå så långt som att döda henne.