Citat:
Ursprungligen postat av
revodneb
Du stängs ute från bilkörning också om du saknar körkort, är inte det orättvist? För att resa till vissa länder krävs exempelvis vaccin mot gula febern. Sen hur bra naturlig immunitet är återstår att se.
Ett körkort är ett bevis på godkänd kunskap och skicklighet, inte konstigare än att en läkarlegitimation krävs för att jobba som läkare. Det är ingen mänsklig rättighet att jobba som läkare oavsett kvalifikation.
Vad gäller vaccinkrav för resor till andra länder tror jag relevanta mänskliga rättigheterna handlar om fri rörlighet inom sitt land. Att kunna kvalificera sig för inresa till vissa länder är normalt (pass, visum etc.).
Det knepiga med vaccinpassen är kanske att de kräver just vaccinering, trots att en vaccinerad kan sprida smitta nedan en ovaccinerade kan vara både smittfri och immun från tidigare infektion. Det kanske drar ner sannolikheten för smittöverföring i stort, men drabbar oproportionerligt på individnivå, som ett slags
kollektivt straff för gruppen ovaccinerade för smitta som bärs av både vaccinerade och ovaccinerade.
Dessutom kan många vaccinerade ha ändrat sitt beteende efter vaccinering och därför utgöra väl så stor risk som en mer försiktig ovaccinerad.
Vaccinpasset kommer liksom inte åt huvudfrågan om huruvida en person är smittsam och/eller smittbar.