Citat:
Ursprungligen postat av
Norsk80
Jag vill absolut ponera att vaccinationskravet som kommer gälla från 1/12, gör att många känner sig tvungen att genomgå ett medicinsk ingrepp man annars inte skulle gjort.
Jag är osäker på varför du väljer verbet ”ponera” av alla tänkbara alternativ här. Dess gängse betydelse gör nämligen att det inte passar in i sammanhanget, så jag tror att du har fått något om bakfoten.
Apropå att få ords betydelser om bakfoten: Orden tvång och tvungen har lite olika betydelser beroende på sammanhang.
Den som vill ha lön är t ex som regel tvungen att arbeta.
Den som vill slippa frysa i Sverige om vintern är som regel tvungen att ta på sig kläder innan hen går utomhus.
Och vill man betala för maten man vill köpa i affären tvingas man inte sällan stå i kö.
Hur funkar ens liv när man inte kan hålla isär de vardagstvång jag gett exempel på ovan från tvång som faktiskt inte går att undkomma? Med tanke på hur du argumenterat borde du vara rätt person att fråga. Blir livet till en enda lång mardröm med tvång, tvång, tvång så långt ögat når?