Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Frågan är när det är rätt läge?
Det är nåt liknande. Trodde ändå att det fanns folk på FB som både uppskattade risktagande och var insatta nog att komma med lite intressanta inspel. Men det verkar mest vara fega krakar som gör i byxorna vid minsta tanke på att förlora en krona. Trots att det också finns bra odds för det motsatta.
Det handlar inte om feghet när det är en fråga om dina pengar utan då handlar det om att ge goda råd. Att säga till någon, som dig, som verkar helt vilsen, att han ska skyffla in pengarna är egentligen bara taskigt och vårdslöst. Därför får du snarare se det som att folk försöker bespara dig en rätt trist förlust.
Om jag ändå hade bestämt mig för att vara korkad så skulle jag troligtvis välja ut, säg tio, aktier som trendat uppåt senaste tre månaderna, gärna i branscher som trendar uppåt i allmänhet. Det skulle vara mid- och largecapbolag utan högre genomsnittlig omsättning än vanligt och gärna utan ett RSI som slår i taket.