Citat:
Ursprungligen postat av
engalunda
Japp, dom som vägrar vaccinera sig kan gott stanna hemma och tänka över sitt beslut. Det är ingen rättighet att vistas ut bland oss ansvarstagande människor, de är ett privilegium.
Och ge mig inte att de är orättvist, gå o ta den lille sprutan bara så kan du leva som oss andra du me.
Uppenbarligen råder det begreppsförvirring här.
Man vaccinerar sig inte mot viruset,
man vaccinerar sig mot att man inte ska utveckla den bakteriella sjukdomen Covid-19 som viruset ger upphov till, den man kan dö av.
Covid-19 smittar för övrigt inte. Det gör endast viruset och det kan du andas in och sprida oavsett om du är vaccinerad eller ej.
Covid-19 är vad man vaccinerar sig mot, inte Coronaviruset. Man kan inte vaccinera sig mot virus, endast bakteriella sjukdomar och i detta fall Covid-19.
Bara för att man vaccinerar sig mot Covid-19 betyder detta inte att man inte kan inandanas och sprida Coronaviruset SARS-CoV-2 vidare till andra.
Ovaccinerade liksom vaccinerade är lika potentiella spridare av viruset. Så gnäll inte på de som inte vill vaccinera sig. Du sprider potentiellt lika mycket viruspartiklar som ovaccinerade gör.