Citat:
Ursprungligen postat av
Gammalhiphopare
Pedofili (eller vurmandet för det) är ett exempel på en degenererad åsikt och yttring som man inte bör upplåts plattformar för att praktisera eller yttra. Att göra sig lustig över mördade barn är en annan.
Varför är det fel för någon att våldföra sig på dig? Det finns ju inget som objektivt rätt eller fel enligt dig.
Du svarade inte på frågan hur man definierar degenererad åsikt. Du säger bara att pedofili och att göra sig lustig över mördade barn är det, men jag ser inte att du presenterar några bevis för att det är så. Jag misstänker att det är för att du inte kan bevisa det, eftersom subjektivitet och objektivitet står i motsatsförhållande till varandra. Uppenbart är det ju att saker inte blev degenererade bara för att man säger att de är det, för om så vore fallet skulle du ju varit tyst nu som jag hävdade att din åsikt är degenererad.
Enligt mig är det fel för att jag tycker det, mer motivering än så behövs inte, för jag hävdar att det är min uppfattning. Detta innebär att jag inte hävdar att det på något sätt skulle vara en objektiv sanning bara för att jag tycker det.