2021-11-17, 08:45
  #265
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seberto
Idiot! Vi kommer inte på några villkor ta en spruta vi vet är toxisk och syftar till att ha ihjäl oss.

Sök hjälp inom den öppna psykiatrin. KBT terapi skall fungera. Vid första behandlingen får du
titta på en vaccin spruta på avstånd bakom glas. Sedan, steg för steg får du närmare kontakt
och får vid fjärde besöket klappa lite på kanylen.
Citera
2021-11-17, 08:49
  #266
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Czaren
Fel, fel, fel.

Fri rörlighet är grundlagsskyddat både inom Sverige och EU, vad du och dina fascist-polare tycker är oväsentligt.

6 § Var och en är gentemot det allmänna skyddad mot påtvingat kroppsligt ingrepp även i andra fall än som avses i 4 och 5 §§. Var och en är dessutom skyddad mot kroppsvisitation, husrannsakan och liknande intrång samt mot undersökning av brev eller annan förtrolig försändelse och mot hemlig avlyssning eller upptagning av telefonsamtal eller annat förtroligt meddelande.

Utöver vad som föreskrivs i första stycket är var och en gentemot det allmänna skyddad mot betydande intrång i den personliga integriteten, om det sker utan samtycke och innebär övervakning eller kartläggning av den enskildes personliga förhållanden. Lag (2010:1408).
Citera
2021-11-17, 09:09
  #267
Medlem
Bring it on!

Må den som viker sig för detta förtryck få samma anseende som de som står bakom förtrycket. mRNA-förespråkarna är ovetande så dem kan jag inte klandra till samma grad.
Citera
2021-11-17, 09:19
  #268
Medlem
Groenmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrDeeds1966
Om så blir fallet kommer jag börja parkera på olika infarter i rusningstrafiken i Stockholm. Förhoppningsvis blir vi snabbt ett tusental som parkerar varje dag i Stockholm. När det sprider sig i övriga landet så tror jag att vi kan få arslena i FHM och riksdag att börja fundera på vad det är värt egentligen med "vaccin"pass... För det är ju inget vaccin, det är ju bara ett förmildrande läkemedel med förbannat mycket bieffekter.

För att få kallas läkemedel måste väl substansen ha som funktion att LÄKA en människa. Dessa "vaccin"-doser består av miljarder molekyler, vars uppgift är att leta upp och beordra kroppens celler att börja tillverka en del av viruset (spikproteinet). Detta gör cellerna mot bättre vetande och när virusproteinet börjar cirkulera i kroppen så undrar immunförsvaret: -"Vad i helvete är det för ett gift som kommit in i kroppen?"

Fungerar inte immunförsvaret tillräckligt bra börjar de av kroppen tillverkade spikproteinerna lagras i kroppens organ samt små och stora blodproppar bildas. Vem i h-e sprutar in något sådant frivilligt i sin kropp?

Ett riktigt vaccin består av "döda" virus som inte kan förökas och därmed inte kan göra någon skada i sig själva. Det är en enorm skillnad.
Citera
2021-11-17, 09:25
  #269
Medlem
sherms avatar
Är det samma folkhälsomyndighet som redovisar följande:

"För vecka 42 har hittills 23 bekräftade fall rapporterats avlidna. Av dessa var 3 ovaccinerade."

https://www.folkhalsomyndigheten.se/folkhalsorapportering-statistik/statistik-a-o/sjukdomsstatistik/covid-19-veckorapporter/senaste-covidrapporten/
Citera
2021-11-17, 09:41
  #270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Salorm
Handlar inte om lagar så du har fel. Arrangören bestämmer själv vem man kommer släppa in och har man inte vaccinpass denna gång så kommer man inte in.

Men tjena. Du kan inte diskriminera utmed genetiska förutsättningar.
Nuremberg koden förklarar detta även för den idiot du utger dig för att vara.
Citera
2021-11-17, 09:41
  #271
Medlem
Förstår inte riktigt, hon säger i videon "men så finns det ju 10% som blir allvarligt sjuka trots vaccin" Hur många procent blir allvarligt sjuka utan vaccin, var inte det också runt 10 procent eller missminner jag mig?
Citera
2021-11-17, 09:43
  #272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Razz3l
Folkhälsomyndigheten öppnar nu dörren för att införa vaccinpass.

Man säger att i ett scenario, där framför allt ovaccinerade sprider smittan, är detta en åtgärd man kan komma att realisera.

Nu har vi tagit bort rekommendationen för vaccinerade att testa sig vid symtom. Statistiken kommer då att visa att det är ovaccinerade som är bärare och spridare av smittan.

Rent strategiskt är det solklart att man gör allt stegvis för att pressa alla ovaccinerade att vaccinera sig.

Är detta rätt väg att gå, göra livet så pass krångligt att man inser att vaccinering är lösningen att få leva ett normalt liv?

Kommer tilltron till staten att öka eller minska hos den stora gruppen som valt att inte vaccinera sig?

Länk till inslag:
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/folkhälsomyndigheten-vaccinbevis-kan-bli-aktuellt/vi-AAQAyDs

Det är rätt väg att gå. Ovaccinerade som inte valt att vaccinera sig pga sin egna egoism borde inte få sjukhusvård för Covid-19.
Citera
2021-11-17, 09:48
  #273
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Är det samma folkhälsomyndighet som redovisar följande:

"För vecka 42 har hittills 23 bekräftade fall rapporterats avlidna. Av dessa var 3 ovaccinerade."

https://www.folkhalsomyndigheten.se/folkhalsorapportering-statistik/statistik-a-o/sjukdomsstatistik/covid-19-veckorapporter/senaste-covidrapporten/

Vi vet alltså följande ca 8 månader efter att massvaccineringen drog igång:

- Nästan alla döda är vaccinerade
- Hälften på IVA sedan början av november är vaccinerade (andelen med covid är nästan obefintlig när riskgrupperna exkluderas)
- Vaccinet har knappt någon effekt på smittspridningen 4-5 månader efter dos 2

Vad ska vi åstadkomma med ett vaccinpass hade ni tänkt er, vaccinhetsare? Det kommer inte påverka vare sig dödstal, sjukhusbehov eller smittspridning på längre sikt. Det enda som gör skillnad är om vi vaccinerar riskgrupperna, och de vaccinerar sig redan i hög grad.
Citera
2021-11-17, 09:51
  #274
Medlem
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hasse3344
Vad ska vi åstadkomma med ett vaccinpass hade ni tänkt er, vaccinhetsare?
Apartheid!
Citera
2021-11-17, 09:55
  #275
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Sök hjälp inom den öppna psykiatrin. KBT terapi skall fungera. Vid första behandlingen får du
titta på en vaccin spruta på avstånd bakom glas. Sedan, steg för steg får du närmare kontakt
och får vid fjärde besöket klappa lite på kanylen.

Så där hånfullt svarade förmodligen svininfluensans offer också i början. Eller alla andra stackare i den medicinska historien som utsatts för svåra konsekvenser. Du framstår inte som ett dugg rolig eller cool. Du framstår enbart som en löjligt naiv sopa.
Citera
2021-11-17, 09:56
  #276
Medlem
Sheepahederns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av --cory
Det är rätt väg att gå. Ovaccinerade som inte valt att vaccinera sig pga sin egna egoism borde inte få sjukhusvård för Covid-19.
Har du vaccinerat dig mot TBE?

Vistas du i trafiken?

Äter du mat med socker eller onyttigt innehåll?

I så fall så bör du skrivas av dina rättigheter att få vård då du medvetet utsätter dig för risker som innebär resursanvändning inom vården, sluta med det!

Själv betalar jag för min vård via skatter, men det kanske du inte gör?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in