2021-11-15, 11:19
  #5605
Awaiting Email Confirmation
byproxys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LittleMiniFox
Covid och vaccinet verkar ge samma långvariga symptom/biverkningar. Jag har mått dåligt sedan vaccin i Juli, inte haft Covid. Är subfebril mer eller mindre hela tiden, har neurologiska problem, andfådd, bröstsmärtor också mycket mer.

Är utredd i princip från topp till tå. Hos VC, på akuten och hos neurolog. Sista jag ska göra är DT röntgen hals och buk.

Fick till slut tag i en vettig läkare på VC som förklarade att Covid eller vaccin ställer till det med immunförsvaret. T-cellern och då främst CD8 som normalt sätt ska försvara kroppen mot sjukdomar sjunker och latenta virus får då möjlighet att re-aktivera. Jag har testat positivt nu för aktiva infektioner av Epstein-Barr och Cytomegalo-virus. Dessa har just nu inflammerat mig lever och gör att jag mår riktigt skit. Har även ANA-antikroppar med testar negativt för alla autoimmuna sjukdomar.
Fan. Exakt samma här men utredningen går sjukt mycket långsammare än för dig.

Har du fått någon ”prognos”? Klarar du av att jobba (om du har jobb vill säga)?
2021-11-15, 11:44
  #5606
Medlem
MittMalmoes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Berit
Dessa tillfälliga biverkningar som inte är dödliga kan väl inte vara några problem.

Ska man bli hysterisk för att man blir öm i armen eller får feber? Det är knappast ett högt pris att betala för att bli immun mot en pandemisk sjukdom.

Två fel!

1. .. men om du inte är i 80års åldern och multisjuk så är det nästan obefintlig att du dör eller blir svårt sjuk av denna "pandemiska" (buhuuu) sjukdom.
Du har väl inte blivit faktaresisten med vaccineringen? Den vanligaste biverkningen vad jag kan se..

2. Du blir inte immun... du fyller på var 4-6 månad.. livet ut. Du har förväxlat den sk vaccinering med naturlig immunitet
2021-11-15, 11:47
  #5607
Medlem
-GGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Semester2021
Jag har varit hos läkare och gynekolog för min mensvärk som jag nu har haft dagligen sen i April alltså nästan 8 månader.
Eftersom de inte hittar något fel på mig eller mina inre organ så ställde jag frågan om det kan vara pga stress (men jag känner mig inte stressad).
Både läkaren och gynekologen sa att mensvärken har inget med stress att göra.
De hade lång erfarenhet av sina jobb men hade aldrig hört att det skulle ha något samband.
Lätt att skylla på stress men det kanske inte alltid är det som är orsaken?? Jag blir fortfarande inte klok på varför jag drabbats av detta när jag inte haft mensvärk sen tonåren.

Ja, men "stress" är lagom diffust att man kan skylla vad som helst på det som man inte gillar att folk berättar eller har erfarenheter av, eller vill dölja.

När det kommer till biverkningarna av vaccinet, griper vaccin-ylarna efter alla halmstrån de kan. Hade de haft ett seriöst intresse av det och att förstå "en medicin" hade de inte hållit på så, utan nu skyddar de mest sitt eget val och politiken runt vaccinen, och allt som kommer fram efterhand. Många är också rädda vad deras val egentligen innebär för deras hälsa. Därför som när folk utvecklar tillstånd efter vaccinet vill de så gärna att ska det ska vara en slump och hända helt utanför vaccineringen, och passivt aggressivt lagda hjälper dem med det.


-Mensrubbningar.
-Blodproppar.
-Hjärtinflammation/hjärtattacker/hjärtstopp.
-Hudutslag.
-Ansiktsförlamning.
-Cancer.
-Prion-sjukdomar.
-Autoimmuna blomningar.

Plus en jävla massa annat hemskt.

Hur många hade tagit samma beslut en gång till, om detta varit känt när vaccinen rullades ut?
__________________
Senast redigerad av -GG 2021-11-15 kl. 11:59.
2021-11-15, 12:12
  #5608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av byproxy
Fan. Exakt samma här men utredningen går sjukt mycket långsammare än för dig.

Har du fått någon ”prognos”? Klarar du av att jobba (om du har jobb vill säga)?

Nej jag är sjukskriven från jobbet just nu 😔 Dels pga smärtan i kroppen och dels pga mitt psyke håller på att balla ur fullständigt efter allt som varit dom senaste månaderna.

Inte direkt, är ju ingen som vet vad långtidseffekterna är så det är ju väldigt svårt att ge en prognos tänker jag. Är iallafall lättad att dom uteslutit ex. MS som jag var säker på att jag hade när dom neurologiska problemen startade.

Finns en väldigt bra grupp på FB, visserligen är det en Post-Covid grupp men dom upplever exakt samma långvariga problem och symptom som vi fått efter vax. Den heter Covid-19 långtidssjuk.
2021-11-15, 12:24
  #5609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lost.Villain
Du fick hjärnblödning och lever alltså. Hur illa var det?

Citat:
Ursprungligen postat av filomene
Jag klarade mig nog så bra som man kan. Men det blev några veckor på sjukhus.
Det framgår av andra inlägg att du är student och borde således vara relativt ung. Har din hjärnblödning efter vaccinet uppmärksammats i någon media?

Det framgår även att du knarkar och har legat på sjukhus i två veckor under drogrehabilitering.
Kan det möjligen vara så att du var lite förvirrad i knarkdimman och trodde att du hade vaccinbiverkningar?
2021-11-15, 13:56
  #5610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silveriller
Det framgår av andra inlägg att du är student och borde således vara relativt ung. Har din hjärnblödning efter vaccinet uppmärksammats i någon media?

Det framgår även att du knarkar och har legat på sjukhus i två veckor under drogrehabilitering.
Kan det möjligen vara så att du var lite förvirrad i knarkdimman och trodde att du hade vaccinbiverkningar?

Jag knarkar inte mer än vad de stoppade i mig på sjukhuset. Några veckor där med maxdos morfin är nog för att ge vem som helst en AT vid utskrivningen. Och nej, jag har inte kontaktat media eftersom jag inte ser värdet i det. Varken jag eller läkarna vet om min hjärnblödning var en biverkning eller inte. Sånt är svårt att spekulera i.
2021-11-15, 14:22
  #5611
Medlem
jag tog första sprutan för nån månad sedan moderna då. Nu på sistone så har jag fått smärta i hjärtat som kommer och går. Det gör inte jätte ont men ibland kan det göra ont. Ska försöka få en tid o kolla upp detta. Morsan tjatar att ta andra men inte värt risken om jag har fått biverkningar utav första.
2021-11-15, 18:18
  #5612
Medlem
Fjantors avatar
Nån som fått tinnitus av Pfizer?

Har fått såna jäkla problem på vänster öra.
2021-11-15, 18:31
  #5613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fjantor
Nån som fått tinnitus av Pfizer?

Har fått såna jäkla problem på vänster öra.

Japp - jag fick tinnitus av andra dosen Pfizer. Ett jävla sus och ibland tjutande.
Nu efter tredje dosen Moderna så har det faktiskt försvunnit.
2021-11-15, 18:33
  #5614
Medlem
Dundersnubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Misogynist
Vad tror du själv? Du är anonym här, vad tror DU egentligen ligger bakom ditt hälsotillstånd?

Jag tror det är en vanlig utdragen förkylning. Mår mycket bättre nu på kvällen. Ledsen att göra dig besviken.
2021-11-15, 18:35
  #5615
Medlem
Fjantors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steinbeck
Japp - jag fick tinnitus av andra dosen Pfizer. Ett jävla sus och ibland tjutande.
Nu efter tredje dosen Moderna så har det faktiskt försvunnit.


Hur lång tid efter andra dosen fick du besvär?
2021-11-15, 18:43
  #5616
Medlem
Dundersnubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Misogynist
Okej, då lär vi inte se dig i denna tråden som berör biverkningar av vaccinerna då något mer.

En vanlig utdragen förkylning botar kroppen utan problem, om den har ett immunsystem.

Kanske inte. Den stora frågan är däremot vad som händer i framtiden. Time will tell.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in