2021-11-09, 09:55
  #265
Medlem
https://www.breakit.se/artikel/30808/teknikmagasinets-agare-kritiseras-for-lan-pa-42-miljoner-som-forsvann-far-acceptera-att-det-ifragasa tts

Är det ngn som har hela artikeln?
Citera
2021-11-12, 17:36
  #266
Medlem
Nisse Gandhis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dranghoff
Tråkigt. Även om jag annars inte handlar där blev jag positivt överraskad av deras alerta mobilreparationstjänst. De bytte batteri i min Iphone på en dryg halvtimme för bara 299 spänn.

Synd att butiker med service och rimliga priser försvinner. Skulle också byta batteri i min Iphone. Kunde av förklarliga skäl inte hitta någon TM-butik. Fick gå till några andra ”teknikspecialister”.

Kjell&Company utför numera inte batteribyten. Elgiganten ville ha över 1000 kr och hade en väntetid på en vecka.

Gick då till en liten butik som drevs av en invandrare. Fixade nytt batteri på 2 timmar och kostade bara 300 kr.

Det verkar som om svenska s.k. lågprisbutiker varken kan eller vill lämna service på produkterna som de säljer.
Citera
2021-11-12, 22:34
  #267
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nisse Gandhi
Synd att butiker med service och rimliga priser försvinner. Skulle också byta batteri i min Iphone. Kunde av förklarliga skäl inte hitta någon TM-butik. Fick gå till några andra ”teknikspecialister”.

Kjell&Company utför numera inte batteribyten. Elgiganten ville ha över 1000 kr och hade en väntetid på en vecka.

Gick då till en liten butik som drevs av en invandrare. Fixade nytt batteri på 2 timmar och kostade bara 300 kr.

Det verkar som om svenska s.k. lågprisbutiker varken kan eller vill lämna service på produkterna som de säljer.

Har bytt saker på mina iPhones på olika ställen, de små kioskernas produkter brukar vara av undermålig kvalité tyvärr.

Numera skulle jag aldrig byta något av en butik som inte är auktoriserad.
Citera
2021-11-13, 09:38
  #268
Medlem
Nisse Gandhis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Janone
Har bytt saker på mina iPhones på olika ställen, de små kioskernas produkter brukar vara av undermålig kvalité tyvärr.

Numera skulle jag aldrig byta något av en butik som inte är auktoriserad.

Jag känner mig inte heller bekväm med att handla och göra affärer med ”små kiosker” och hade hellre lämnat in telefonen hos någon större och seriös butik.

Men i mitt fall höll det gamla batteriet på att ta slut och jag ville inte vara utan telefon i en vecka. Besökte flera större och etablerade teknik-och elektronikaffärer men som av någon anledning inte utförde batteribyte eller behövde en vecka på sig för ett batteribyte.
Citera
2021-12-01, 00:03
  #269
Medlem
BigFatCones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swesolider
Jag hade känslan av att något var på gång vad det gäller TM. Innan jul snappade jag upp ett inlägg på FB om någon radiostyrdbil som TM hade höjt priset på med 200kr. Dem hade sålt samma bil för 799 ända sen den bilen släpptes och precis innan jul så höjde man priset till 999kr. väldigt weird att höja priset med 200 kr från övriga konkurrenter då alla säljer samma bil för 799. nu förstår jag varför. man ville äska varje krona man kunde samt att i dags dato så är det 10% på allt och då har den gått ner i pris men ändå dyrare än konkurrenter.

Nä TM är bara ett företag som köper saker från Alibaba, aliexpress företags sida och lägger på såpass mycket påslag på produkten att konsumenten ändå känner att det är värt att vänta 2-4veckor på att beställa samma produkt från kina. Det funkade ett tag att göra det påslaget men företagets ledning blev för giriga och det blev deras förfall.

Köper man en sak för 100kr på aliexpress, wish och liknade så säljer TM samma sak för 299kr. jag håller på en del med RC bilar och samma no name dämpare tex kan vara 3-400% påslag och det är exakt samma produkt, det funkar inte. Internet har allt och ska du konkurrera så har du leveranstiden att spela med.

Hur mycket kan jag pusha priset uppåt så att folk köper av mig istället för att beställa produkten själv men får vänta 2-4veckor? sen om det är en kalkyl som håller ett företag på tm igång, det är jag helt fel människa att spekulera i. Men oavsett vad jag ska köpa så kollar jag alltid nätet efter samma eller likvärdig vara och sedan bestämmer mig om hur bråttom jag har att ha hem den.
Dock så var TM länge enda svenska sidan som hade reservdelar till A9-serien. Och till helt klart rimliga priser.
Citera
2021-12-01, 00:13
  #270
Medlem
BigFatCones avatar
Kjell har för övrigt inte alls samma sortiment. TM är på det stora hela Wish utan leveranstid medans Kjell har småelektronik så som f-kontakter, antennuttag och verktyg som lämpar sig för arbete med, hör och häpna, småelektronik.
Citera
2022-11-07, 22:19
  #271
Medlem
grejigabosses avatar
När går Teknikmagasinet i konkurs (igen)?

Kort och gott, sammanfattat är Teknikmagasinet nu dött som koncept. Mobilreparationer är numera del av deras kärnverksamhet. Huvudkonkurrenten är nu mobilreparatören Hussein i lokala gallerian. Jättarna har kört ifrån, kvar står Teknikmagasinet. Man väntar inte ens på att tåget skall gå, numera åker man häst och vagn in i framtiden.

Vägen för kedjan har varit minst sagt stormig sedan 2015. Ett drös ägare har försökt förvalta härket och nu senast, mars 2022 med nya ägare igen. Nu under 2022 har man satsat (som vi alla såklart missat) på ställa om till ett företag som sysslar med begagnade mobiler och reparationer.

Kikar man Teknikmagasinets resultat för 2021 så ser det dystert ut. Mycket röda siffror samtidigt som man stänger butik efter butik efter butik.
Resultat 2021: -75miljoner (jämf -20miljoner 2020)
Källa: Alla Bolag https://www.allabolag.se/5592362833/teknikmagasinet-swe-ab

I intervju för Dagens Handel säger VD för Release att
"Vi kommer att ge Teknikmagasinet en grönare profil under 2022 och framåt, säger Release vd Øistein Eriksen i en kommentar och uppger att återanvändning och hållbarhet ska vara kärnan i Teknikmagasinet framgent."
Källa: Dagens Handel 2022 https://www.dagenshandel.se/article/view/841542/teknikmagasinet_far_ny_agare_igen

För fansen som hoppas på överlevnad kan vi nu meddela att kedjan upphör att existera i den form vi känner till? För oss andra ställer vi oss frågan, när faller Teknikmagasinet? Kan man lyckas hålla varumärket vid liv i liten skala eller är resultatbalansen för röd för att lyckas vända med någonting så white-trash som mobiltelefoner? Eran där man kunde tjäna pengar på mobilskal är ju som bekant över.
Citera
2022-11-07, 22:31
  #272
Medlem
NollFemNollFems avatar
(FB) Teknikmagasinet har gått i konkurs 200115
(FB) Härvan runt Ambia Trading Group (Netpact, Teknikmagasinet, Digital Inn m fl)
Citera
2022-11-07, 23:23
  #273
Medlem
jagnickars avatar
Teknikmagasinet har ett jobbigt koncept. Det mesta som finns i butiken ligger bakom disken. Folk måste prata med personalen och kolla i katalogen för att köpa saker. Det är helt enkelt väldigt ansträngande att handla på teknikmagasinet. De har konkurrenter till precis allt de säljer - som dessutom är billigare. Barn gillar butiken men har inte råd att handla där.

Har inte koll på hur mycket de får in VS ut. Men det tar väl något år innan konkurs åtminstone, då de inte kommer med ett modernare och nytt koncept. Det är inte fler som handlar där nu än förut.

Vad som kan vara positivt för fysiska butiker just nu är att E-handeln har blivit snålare med fri frakt - troligast av bränslepriserna. Då blir folk mer motiverade att ta sig till butikerna.
Citera
2022-11-08, 00:05
  #274
Avslutad
Jag tror Teknikmagasinet bara behöver återinföra årets bluffprodukt och skicka ut katalogen till hela Sverige igen så kommer skutan att vända 😁
Skämt åsido. Både Kjell och Teknikmagasinet har liknande, jobbiga koncept med allt bakom disk men där Teknikmagasinet profilerat sig mycket som en barnaffär med dyrt krimskrams.
Citera
2022-11-08, 02:44
  #275
Medlem
Gabriel Knights avatar
Tekikmagasinet övertog Hobbex hemelektronik-koncept men gjorde det sämre. Hobbex satsar bara på radiostyrda bilar och flygplan numera och även fastän det går knackigt även för dem tror jag att de satsade på rätt häst. Hemelektronikbranschen håller på att implodera och troligen är Teknikmagasinet på fallrepet tillsammans med Media Markt.
Citera
2024-01-04, 14:30
  #276
Medlem
Idag?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in