Citat:
Ursprungligen postat av
kungenslillapiga
Nu får du nog plugga på!
Esbjörn kontaktade Ebba i ett tidigt skede att han ville häva köpet. Han begärde också att få hennes kontonummer så att han kunde återbetala handpenningen, men det uppgav hon aldrig. PGA banksekretess så kan man inte få uppgift om vem som innehar ett kontonummer, så det var inte bara att återbetala till det nummer som pengarna kom ifrån. Pengarna kan ju ha kommit direkt från en långivare tex.
Framgår i handlingarna svart på vitt att Esbjörn uteblev vid överlåtelsedagen på Swedbank-kontoret. Nästa händelse är att mäklaren får ett samtal från en släkting till Esbjörn om att köpet ska hävas.
Ebba försöker få kontakt - inga svar.
Ingen handpenning återbetalas.
Ta det därifrån. Tro fan man snear och till slut ej går med på hävköp. Varför skulle hon? Hon vill ju ha huset, och Esbjörn ville sälja det.
Om Esbjörn var så djävla ångerfull, så hade ju han tagit till orda innan tillträdesdagen eller på tillträdesdagen, eller svarat på Ebbas kontaktförsök.
Det här är mer gubbknarr och rättshaveri än något annat.