Citat:
Ursprungligen postat av
EAGLEofGOLD
Det finns enbart en orsak till hela denna soppa.
Ebba genom syskonen Dietz försökte tjäna några hundratusen genom att inte blanda in en helt utomstående mäklare, där är orsaken till allt.
Sedan skylla det på att Esbjörn inte ville det är lågstadienivå, herregud, Ebba är en tilltänkt minister i en högerregering, om hon velat hade det givetvis kopplats in en mäklare.
Vad var hon rädd, var hon rädd att inte då få köpa fastigheten, om försäljningen kom till allmän kännedom, dvs konkurrens om den, så därav kokade hon ihop detta tillsammans med syskonen Dietz.
Århundradets självmål av Ebba Busch!
Funderar på om du verkligen vet hur saker och ting fungerar?
Vadå tjäna några 100 papp genom att inte blanda in en Mäklare???? Vad skall du med mäklaren till när överenskommelsen är gjord och du bara skall ta fram köpehandlingar?
Mäklaren skulle då göra samma sak som nu gjorts. Enbart påta sig skrivjobbet. Thats it.
Den som hade chansen att anlita en mäklare är den gode Esbjörn. Nu gjorde han inte det eftersom han, ännu en gång, VAR NÖJD MED DEALEN, och accepterade allt efter att Ebba höjde sitt pris.