Citat:
Ursprungligen postat av
BHJS
Lite kort svar. SE är på intet sätt identifierad som mannen inne på Bohemia. OM det var SE så kan det förklara en del saker som han missade dock. Men vart tog mördaren isåfall vägen? Jag skulle säga att det är rätt fastslaget att GM flydde in i gränden . LJ såg bara en man springa förbi honom. Vart tog mördaren vägen? Att SE var chockad är tveklöst det kan han iofs ha varit både som GM och vittne. OM SE som vittne sprang förbi LJ och sedan in på Bohemia så borde han väl ha sett GM? Vilket han säger sig inte ha gjort.
Först Skjuter GM OP. Det är inte SE utan en helt annan person. SE är inne i receptionen på Skandia. (Svårt att tro, men fråga gärna en vuxen så kan de förklara.) Sedan springer GM in i gränden. SE har knappt klivit ut på Sveavägen då. Eftersom LJ inte kan se runt hörn så ser LJ bara GM i gränden. (Fråga den vuxne igen om du inte fattar.)
När SE lite sent kommer fram till mordplatsen ser han LJ i gränden från 60 meters håll.
Sedan springer LJ efter GM (som inte är SE utan en annan person) efter en viss tvekan upp för trapporna. LJ lämnar nu korsningen Luntis/Tunnelgatan.
Svaret på din fråga är att mördaren sprang förbi LJ och upp för trapporna. (Jag vet att detta är svårt att förstå, men låt det sjunka in först.)
När både polisen och LJ lämnat korsningen utanför ingången till Bohemia har SE kommit dit. Att LJ inte ser SE i detta skede beror på att LJ då befinner sig på DBG. (Fråga den vuxne om hen kan förklara för dig varför LJ inte ser SE i Korsningen Luntis/Tunnelgatan då LJ och SE inte befinner sig där samtidigt.)
Lycka till med tänkandet!
Edit: SE är på inget sätt identifierad som mannen som YN såg på DBG heller, men var SE mannen inne på Bohemia finns inga pusselbitar som inte passar ihop kvar! Ibland är faktiskt den enklaste lösningen också den rätta!