Citat:
Ursprungligen postat av
Sadoman
Ingen har ”ceegeeiatt” det vi ser från flygplan. Du har aldrig varit i ett men vi vuxna människor som inte bor i grottor har varit det. Och jag har sett soluppgången från flygplan. Jag har sett solen lysa upp moln underifrån från flygplan. Förklara det. Hur kan man se solen lysa upp moln underifrån från ett flygplan? Vi var inte ens i marschhöjd utan på väg dit dvs under 10000 meter. Molnen börjar på 1000 meter. Hur kan solen befinna sig lägre på himlen än molnen och samtidigt befinna sig i zenit på en annan plats på jorden på en höjd som plattjordsmodellen kräver är 6000 kilometer? Inget av er troll har ens kommit i närheten av att ens försöka förklara detta det mest grundläggande beviset på att jorden är rund; att solen går upp över horisonten på morgonen och ned under horisonten på kvällen.
Vi vet ju tyvärr vad svaret kommer bli, perspektivet…
Perspektivet, denna magiska kraft som både kan böja ljus och dölja ljus.
Perspektivet, i plattskallarnas värld vet den när den ska hindra ljus från nå våra ögon som tex solnedgångar, när underdelen av byggnader ska döljas av horisonten eller när båtar försvinner bakom horisonten.
Perspektivet, fungerar av någon mystisk kraft olika beroende om den ska dölja saker vid horisonten horisontalt eller alla andra saker vertikalt.