Citat:
Ursprungligen postat av
LupesVulpus
Får hoppas försvaret visade upp den här filmen
https://youtu.be/5v-oEdnLNB8
Rosenbaum fucked around and found out
Hela upprinnelsen till förloppet var ju att Kyle släckte en brand i en sopcontainer
https://youtu.be/neUnhYO2Ehc
https://images.app.goo.gl/N4oZLtByN315QV2b7
Filmen som finns är ju bokstavligen typexemplet på exemplariskt självförsvar o inget mer.
Nödvärnsexcess skulle ju inte ens behöva komma upp om det var i Sverige (sant om självförsvar inte var de facto olagligt här)
Vad pratar du om?
Men ah han borde nog flytt landet, tror knappast att domstolen kommer våga annat än att fälla.
Hot o utpressning om mer våld om kyle skulle frias har redan yttrats
USA är intet bättre än Sverige
En sak är iaf helt säker, om Rittenhouse döms så är det helt och hållet en politisk dom.
Citat:
Ursprungligen postat av
RadhusRoland
Han höll på att bli lynchad av en arg folkmassa, nån försökte slå en skateboard i skallen på han men blev skjuten.
En annan närmade sig med pistol och blev också skjuten genom höger biceps och började ropa på medic!
Har sett filmklippet.
Helt klart självförsvar.
Hoppas han blir friad.
Det var inte någon som försökte slå en skateboard i huvudet på Rittenhouse utan personen slog skateboard i huvudet på honom.
Kolla gärna in den här videon. Programmet Louder with Crowder livesände under rättegångens start och i programmet går de noggrant igenom allt som sker som vi kan se i videoklippen från händelsen.
De hade nedskrivet en massa poänger och argument som de hade tänkt invända mot sådant som åklagaren kunde tänkas framföra men det blev i princip inget av det eftersom att åklagaren istället verkade agera som försvarare åt Rittenhouse.
https://m.youtube.com/watch?v=ncvSbymtSP8
För övrigt ett mycket intressant meme bland alla memes i länken i trådstarten.
En svart grabb som sköt fyra personer i skolan släpptes efter bara 24 timmar och med 75.000 dollar i borgen medans Kyle Rittenhouse satt i flera månader och med två miljoner dollar i borgen.
Det snackas så ofta om "white privilege" och allt det där men om man istället ser till fakta så är det i dagens läge snarare svarta som är priviligerade på olika sätt.