Citat:
Ursprungligen postat av
Q6
Ebba har imponerat med att hon har stått upp för något som hon tror på vilket är en egenskap som väljarna har saknat hos politikerna. Vi glömmer aldrig hur Björklund sålde ut liberalerna för en post som ambassadör, hur Fridolin flög mellan Bromma och Arlanda eller hur sossen Veronica Palm skall försörjas av oss skattebetalare.
Ebbas principfasthet vilket hon har visat i fastighetsaffäreren övertygar och drar till sig många väljare.
Glöm att det drar röster, du vill så gärna att så ska vara men det är tvärtom, Ebba är helt körd som politiker, varje fall i ett vinnande lag, allt annat är ett önsketänkande från din sida.!
Vem vill ha en minister som:
-Springer nätterna långa på Stureplan.
-Struntar i FHMs rekommendationer.
-Festar och är bästa väninna med distanslösa porrpoddande M Dietz.
-Förtalar människor bara för att få vinning i en tvist.
-Rycker på axlarna åt att hon begår brottslig handling iom förtalet.
Jag kan fortsätta listan men stannar här, om du inte förstår att Ebba är en belastning för borgerliga sidan är du endera helt förblindad av Ebba eller helt enkelt en svagbegåvad människa.
KD måste agera och det snabbt, det finns flera mycket kompetenta kvinnor i KDs topp som skulle axla Ebbas roll med bravur.