Citat:
Ursprungligen postat av
rrpiper
Det funkar tills det inte funkar. Det funkade inte 1929. Med det sagt så gillar jag också aktier därför att det är ett plus summe spel. Obligationer är ett alternativ. Bitcoin är dock ej att betrakta som värdelöst uppenbarligen. Det finns efterfrågan på gambling med mer systemisk minus över tid. Tex Triss lotter. Bitcoins minus är miningkostnader som mig veterligen ligger under 2% per år av Bitcoins värde.
Jag tror inte det kommer sluta fungera under vår livstid. Problemet jag ser är väl att livslängden på företag minskar (om man exempelvis ser till S&P 500) och allt minskande avkastning.. men det går att diversifiera så otroligt brett idag - fastigheter, aktier, krypto, obligationer, guld, silver etc.
Det krävs ganska ordentliga saker för att mattan helt ska dras under ens fötter.
En krasch likt den som skedde under stora depressionen vore en mardröm men man skulle ändå inte förlora allt. Jag är inte särskilt rädd för det scenariot om jag ska vara ärlig.
Ju mer man tittar på börsen, desto drygare blir det anser jag.
Du har även företag idag som klarar av lågkonjunkturer väl.
Finns riktigt defensiva bolag som kommer i princip klara sig i alla väder.
Ett exempel (tror jag) är företaget
Waste Management (US). Företaget har i princip ingen konkurrens och ansvarar för att ta hand om skräp och avfall - i takt med att vi blir fler så ställs större krav på avfallshantering. Ett sådant företag kommer växa med den generella ekonomin.
Låg konkurrens gör att företaget är särskilt bra positionerat (inte för maximal tillväxt men ur ett defensivt perspektiv).
Så jag gillar att det finns bra företag som står stadigt under svåra tider, men en depression hade gjort ont i portföljen, absolut.