Citat:
Ursprungligen postat av
MiloMinderbinder
L har varit utsatt och misshandlad under många år. Till slut brast det väl för henne.
Du skriver att du känner LB.
Med tanke på det jag fetat undrar jag vad hon angav för skäl till att bli kvar hos en/två/eller ännu fler misshandlade män?
Eller är det specifikt E du syftar på?
Jag är väl medveten om de mekanismer som kan vara till hinder för när man som kvinna vill men ändå inte förmår lämna en man som inte är bra för en, så den diskussionen kan vi hoppa över här och nu.
(1) LB har fyra barn hon verkar inte ha ägnat särskilt mycket uppmärksamhet åt. Ur själva moderskapet tycks hon inte ha kunnat hämta kraft i syfte att åstadkomma en positiv förändring. Vet du varför?
(2) Eftersom hon avlagt jägarexamen så har det ändå funnits lite ruter i henne. Hon har, vad jag förstår, haft licens för både hagel- och kulvapen. (Köpte hon dem för egna pengar, vet du det?)
(3) Hon studerar/studerade på SLU. Signalerar ju ändå ett visst mått av att vilja göra nånting med sitt liv.
Med tanke på ovanstående tre omständigheter, har du nån förklaring till varför hon sköt E istället för att hellre lämna honom?
Eller det kanske du inte har?
Fast om du brevväxlar med LB kanske du kan vidarebefordra min fråga till henne och då också fråga henne om hennes svar till dig får läggas upp här.
Detta tragiska fall exemplifierar att våld inte är nån problemlösare, utan tvärtom. Som här: en dödad, massor av skadade, bl a åtta barn..