Citat:
Ursprungligen postat av
inteeviktigt
Adel i flera år försökt lämna kriminalitet och satsa på musik och sin hälsa är nu länge in i skiten än någonsin. Rädd/osäker för hur han ska lämna Husby och dem kriminella grabbarna. Att Dumle frisläpptes var det värsta som kunde hända honom för några månader sen.
Adel är ingen ond person, han älskar att göra musik och är en respektfull person egentligen. Tråkigt att det blivit som det blivit.
Ribban för "respektfull person" är dock väldigt låg i dessa kretsar. Nisse har snackat så gott om Adel, bland annat i någon podd, och även gjort shotouts i låtar. Men när Nisse var kidnappad så var det Adel som skrattade och ville se bilderna på sin vän misshandlad och förnedrad. Dock har du säkert rätt i att Dumle förvärrat situationen. Intervjun visade en gravt demoraliserad och samvetslös människa.