Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
På SVT visades en snutt av en ny intervju med underrättelseofficeren som var ombord U137.
Han fortsatte att hävda att spioneri inte behövdes då de hade spionerat färdigt redan liksom... som om man inte hela tiden vill uppdatera sin information?
Men en sak jag kom att tänka på är hur vanligt det var att deras fiskeflotta fick t ex motorhaveri och sökte tillfällig nödhamn nära militära objekt. Och hur många olika antenner denna "fiskeflotta" hade, lämpliga för just signalspaning.
En annan inte ovanlig händelse var att TIR-plomberade lastbilar körde knepiga omvägar nära övningsområden när där var en övning i gång.
Det var nog ändå så att de hade så många andra och enklare metoder för informationsinhämtning än u-båtar?
Glöm inte satellitspaning. Om man där såg något man kände att man ville ha lite bättre koll på skickade man dit en fältagent. Men överlag stod nog mer passiv spaning, samt insiders (spioneri) för den absoluta merparten av informationsinhämtningen. Och lär göra än idag. Det riktiga "aktiva" krutet bör de ha lagt på NATO-länderna, och de hade ju inte obegränsade resurser.
Finns hyllmeter skrivna på dessa ämnen, men det är alltid bra att balansera sig lite också. Jag menar, Horder av polska* tavelförsäljare, lastbilar, filmen "Förebudet" osv i all ära, men det finns en hel del folk som tonar ned det där idag och menar att paranoian blev lite väl vild ibland, och att man sällan, om alls hittade nåt konkret.
* Just dessa är lite speciella också, eftersom det rörde sig om unga människor under en tid då Polens frigörande från Moskva hade tagit fart på riktigt, med just de unga i spetsen. Det känns bara så konstigt, och mer som "de pratar nåt slaviskt språk, ergo är de spioner"... Faktiskt. Man kartlade dem men hittade aldrig nåt, och pratet om att de skulle riktat sig in på folk med FM-anknytning gick inte att belägga statistiskt heller. Av 100 dörrknackningar är det nog någon, liksom, och så känner sig den utvald och så tar det fart.