Citat:
Ursprungligen postat av
Cents4
Det sista du gör när du beställer ett mord är att göra det till något "stort". Du håller det så lågt som möjligt, helst med en, två stycken. I detta fall var det endast en individ det handlade om (Einar) så jag tror inte det är mer än två stycken som ska ha fått uppdraget, max tre kanske.
Poängen kvarstår ju ändå. Beställer du ett mord vill du ju kanske ha antingen en bild (coolt att se sitt verk) eller en verifiering på att den du betalar faktiskt fått det utfört.
I synnerhet om det är en person som det finns risk att nån annan fimpar före. Blir ju trist att betala för ett jobb som din entreprenör inte hinner utföra för att nån annan hinner först.
Gissar mig till att bland de lite högre upp så är det kanske inte en helt oväsentlig statusgrej att kunna visa att man dödat en viktig person.
Utan att veta om det faktiskt fotats efter mordet så är det ju inte så att det saknas skäl till att det trots allt skulle kunna ske.
Man får ju beakta att vi har att göra med folk som inte alltid gör världens mest avancerade risk-reward-analyser.