2021-10-25, 19:37
  #4537
Medlem
Frickys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KonstapelSkunk
När du registrera dig här för 7år sedan kunde du nog aldrig föreställa dig att ditt första flashbackinlägg skulle bestå av några bars ifrån Einar Nisse Grönlund 7år senare.
Vad har det med denna tråd att göra?

Ta det i PM om du känner dig tvungen.

Denna tråd är förstörd av individer som bara skriver massa off-topic.
Citera
2021-10-25, 19:39
  #4538
Medlem
muskelstals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonRonaldinho
Lyssnar man på denna låt och tittar videon så kan man tro att Haval och hans grabbar är Sveriges farligaste personer

https://www.youtube.com/watch?v=LDfbOmqs18I
Fan ser ut som en kåkstad i Brazilien, åt helvete att polisen inte får göra något.
Citera
2021-10-25, 19:40
  #4539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psykoshippien
Skulle du vara tillräckligt gammal för att kunna tillämpa abstrakt tänkande så skulle du nog insett att polis även gör riskbedömningar i frågan och kanske t.o.m. fastslår att enda sättet att skydda vittnet är att sitta bredvid denne dygnet runt, som enda lösning.

Dessutom skulle Skellefteå inte vara någon vidare lösning om man ska vittna om endast en vecka. Lämpligare är att placera personen i en lägenhet i en aspirantstad.
Om du hade tillräckligt många hjärnceller hade du insett att det aldrig händer nån längre period. Svenska myndigheter är såpass obrydda att de låter personer som är dömda för brott mot vitnessskyddade personer skicka gps-puckar till sina offer.

Sollefteå och Skellefteå är inte samma, men whatever.
Citera
2021-10-25, 19:40
  #4540
Medlem
toblemonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av markooz86
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/8QOw5r/tio-gripna-efter-vapendrama-pa-ostermalm


Hmm ... Några som ska hämnas Einar eller ta dom som gjorde det?
Tänkte på samma så fort jag såg nyheten. Det borde koka under ytan i de här kretsarna pga mediauppmärksamheten. Kanske hade de inte fattat att ha ihjäl NG inte är samma sak som att ha ihjäl random orten-gangster. Vore inte konstigt om några har satt i gång en egen “utredning” och nu letar efter en viss person.
Citera
2021-10-25, 19:45
  #4541
Medlem
Frickys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Den du länkar till är äkta. Två skyttar har bekräftats vilket också videon tydligt visar.
Är du efterbliven?
Är videon äkta bara för att den visar två skyttar?

Videon som har cirkulerat är från USA.

Märks att en stor del av användare i denns tråd är barn.
Citera
2021-10-25, 19:46
  #4542
Medlem
Leif GW har yttrat sig om händelsen, misstänker att det är någon som Nils litat på.
Citera
2021-10-25, 19:47
  #4543
Medlem
Vart är Adel nu? Har han uttalat sig nånting eller?
Citera
2021-10-25, 19:48
  #4544
Medlem
toblemonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cleoxpatris
Leif GW har yttrat sig om händelsen, misstänker att det är någon som Nils litat på.
Som goat ja. Dumle.
Citera
2021-10-25, 19:48
  #4545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MZW
Faktiskt helt orealistiskt att han skulle springa den vägen rakt in i stängd yta, även om det nu är vad han verkar gjort. Måste väl varit en person som väntat vid porten så att han blev omringad än att båda lurpassade, missade första skotten och sen sköt igen? Sannolikheten att han skulle hinna in genom porten var väl 0.0001%.

Oavsett så finns kameror, vilket gör att Polisen antagligen har hela händelseförloppet klart för sig.

Förstår som sagt inte vad man gjorde i cykelförrådet? Rökte på? Än att vara i sin lägenhet?

Kanske, men kan ju också varit så att han träffades av någon kula från första salvan och inte var så snabb på fötterna.
Citera
2021-10-25, 19:48
  #4546
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av intevetjag1337
Känns som att det kommer smattras snart… tror knappast att Nisse inte hade folk som backar hans rygg. Största rapparen vi hade såklart han har folk bakom sig.
Jag tvivlar, de som umgicks med Nisse kan inte längre få ut något ekonomiskt av honom och Nisse hade dessutom inte barndomslojaliteten i gängen från förorten.
Citera
2021-10-25, 19:49
  #4547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Hans mormor är död så det blir svårt

Fel av mig, flickvännen och mamman har varit på plats. Har även sett bild på flickvännen med rapparen VC Barre vid minnesplatsen.
Citera
2021-10-25, 19:50
  #4548
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trillian
Tyvärr måste jag säga en negativ sak: Flashbacks "Aktuella brott och krimfall" har blivit rejält sämre. För några år sedan så var det massa internetdetektiver som satt här och kartlade varje steg GM och BO tagit. Det kom sammanfattningar och relevant information.

Så detta är en allmän önskan när trådar blir såhär populära: om du inte har någonting NYTT att tillföra tråden, fundera på om du alls skall skriva.

Om du inte tillför någonting som gäller själva mordet, alltså brottet, så försök hitta en annan plats för det du vill skriva.

Inte min mening att "leka moderator" här, utan jag vill vara tydlig med att detta är bara min önskan om hur vi kan upprätthålla kvalité i populära trådar.

P.S. Till er som sitter och läser allt och gör ett grovt slit: gör gärna sammanfattningar ibland så man kan hänga med. Det är hopplöst rörigt allting just nu.

Instämmer helt. För mycket off topic och nuförtiden. Fakta verkar försvinna bland alla subjektiva åsikter och meningslösa debatter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in