Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Jag förstår inte varför ni vill såga SE:s egen berättelse. Han säger själv att han var ca: 20 meter från mordplatsen när det smäller, och att det sedan tar honom 5-6 sekunder att komma fram dit. Ok för att han lämnar lite knepiga uppgifter om vem/vilka som var först på platsen, men det där är väl inte de andra kandidaterna Anna H eller Stefan G helt klara över heller. Hasse J som kör den taxi som Stefan G åker i säger att det tar max fem sekunder från att det smäller tills det att han har kört fram till mordplatsen och stannat bilen. Troligen sitter inte Stefan G och funderar länge på vad han skall göra, så han borde vara där ungefär samtidigt som SE. Samma med Anna H, som sitter i en stillastående bil ca: 20 meter från platsen. Hon verkar inte heller sitta och fundera innan hon hoppar ur bilen och tar sig fram till Palme. Jag skulle gissa att de här tre i så fall kan komma fram till den liggande kroppen ungefär samtidigt. Jag tror det var i hovrätten det här diskuterades också, och då sade SE att han inte vet säkert i vilken ordning de kom fram. Han sade att det var först efter att han hade befunnit sig på platsen några sekunder som han reflekterade över att även Anna H och Stefan G var där. De kan alltså ha kommit fram strax innan eller strax efter SE.
Varför skulle det inte kunna vara som SE själv säger, dvs. att han är bland de absolut första på platsen?
SG har ju fått direkt fråga om SE var på plats under tiden han var närvarade, hans svar är glasklart nej. Detsamma gäller väl AH och KJ om jag minns rätt. Att denna trio (även om fokus var på OP och LP) skulle ha missat en hjälpande SE under de inledande minuterna är omöjligt. Dessutom försöker ju SE (över tid) sno åt sig äran för allas förehavanden på platsen, dock är det ingen som sett detta, trion AH, KJ och SG måste ju ha ansett honom vara en knäppgök, kanske blev de rädda för honom. Dock lite märkligt, att AH inte fick frågor om SE på SVT's "uppesittarkväll" 10 juni förra året, mycket märkligt. Det enda SE inte tog åt sig äran för (i princip), är ju att lassa in båren med OP i ambulansen, köra den till Sabbatsberg. Det mest troliga är att SE stod på andra sidan gatan, iakttog på håll, hörde folk tissla och tassla, på tillbakavägen till jobbet hörde han folk prata om att det var OP omkring platsen. Sedan brinner det i skallen på honom att han "vill vara med".
Alternativet är som sagt att han befann sig inne i gränden när skotten gick av, gjorde i byxorna, sprang som en skållad råtta mot tunneln och uppför trapporna, vände sig om, såg LJ (trodde att denne var GM), gjorde i byxorna än en gång och sprang nerför DBG. Skulle SE öppet berätta detta, så skulle han för all framtid, av allt och alla framstå som en tönt och hare (det visste han), även ifrågasättas vart hans civilkurage var, eftersom han inte stoppade GM, eller gick till platsen för att hjälpa till. Hela hans bekantskapskrets skulle skratta åt honom om historien stämmer. Därför föds (eventuellt) hans lögnmaskineri.
Ett annat alternativ är att han står längre söderut mot Kungsgatan, vänder sig om när skotten faller, står nyfiket kvar, när ambulansen med LOP åkt, passerar folk som nämner att offren är LOP, han går då tillbaka till jobbet. Då lär man ju åter säga att han var en knäppgök, som drog i gång lögnmaskineriet om sina insatser.
Alternativet till detta är ju att han faktiskt är GM, eller inblandad.