Citat:
Du har inga bevis att SE var det vittne på mordplatsen direkt efter skotten som du påstår- Du kan försöka trolla och lägga tillrätt men du kan ändå inte få SE som ett vittne efter skotten på mordplatsen där han står bredvid Lisbet Palme och pratar under ett par minuter. Ni kan inte bevisa detta.
"Vi" behöver inte bevisa något. De som påstår att SE har ett vapen i handen har en hel del att bevisa däremot om SE mot allt sunt förnuft skulle vara GM.
1. Kan vi vara helt överens att SE om han är GM inte kan vara där det ögonblick då polisen först kommer till mordplatsen? Detta sker några minuter efter mordet och att som Ålandskvinnan tror att SE tagit av sig glasögonen och knäppt upp rocken innan han återvänder till mordplatsen är helt enkelt lite knappt om tid.
2. Kan vi genom att läsa SEs förhör från 1 mars kl 12.20 enas om att SE besitter kunskapen om att det pekades på brottsplatsen och att polisen sprang iväg utan att fråga efter signalement på GM? Detta styrks av de PM som poliser på plats skriver någon vecka efter mordet.
3. Har media redogjort för att polisen som upptog förföljandet från brottsplatsen faktiskt inte stannade och frågade efter signalement på GM innan de sprang iväg? SE vet tydligen detta redan kl 12.20 på lördag morgon så det är inte så mycket media vi måste gå igenom för att svara på frågan.
Jag kommer inte runt det faktum att SE helt korrekt redogör för exakt hur första och andra polispatrull på plats beter sig. Att SE vet i vilken ordning polisbilarna kom. Att det först är två poliser på plats som LP springer fram till och att de polismän som upptar förföljandet inte stannar för att få ett signalement utan rusar iväg utan.
Som sagt. Enligt svensk rättsordning är det åklagaren som bör bevisa en skuld. Att SE är oskyldig kan ett litet (förståndshandikappat) barn förstå. Dock har en del "vuxna" lite svårt att komma runt Ålandskvinnans fria fantasier om SEs påstådda vapeninnehav tydligen.
Redogör gärna för dina "bevis" att SE hade ett vapen i handen och hur SE som GM får info före kl 12.20 på lördag morgon om hur förföljande poliser på mordplatsen exakt betedde sig då GM omöjligt kan ha varit på mordplatsen när de kom dit.
Lycka till!