Citat:
Ursprungligen postat av
Strix m/94
Det senare behöver inte vara det värsta som kan hända. Emellertid finns också alternativet att MP åker ut och S återgår till en mer traditionell S-politik, inspirerad av Lucia-beslutet och traditionell industripolitik, och då kan samarbeta med SD. Jag erkänner förstås att det scenariot inte är det i första hand ligger för handen.

Att SD i dagsläget säger att de kräver ministerposter är en sak. Det är klart att de gör, vad skulle de annars säga?
Men just det du skriver är det nog den möjligheten som finns. Men det är verkligen att gambla. Frågan är om de verkligen vågar det när allt kommer till kritan? Jag är liksom du tveksam.
Det skulle kunna bli som du skriver, men det kan också bli tvärtom. T.ex. att L som kanske åkt ut återkommer. SD:s väljare straffar SD för att de ställer till med ett extraval trots att de skulle få igenom stora delar av sin politik bara för att de absolut vill bli ministrar.
Eller att det ö.h.t. inte blir något extraval, utan att de andra partierna blir sura på SD och istället för att bjuda in dem skapar någon form av blocköverskridande samarbete.
Att avböja ett hyfsat erbjudande för att man tror att man kan få ett bättre ifall man ställer ett ultimatum kan ibland fungera, men lika ofta blir motparten bara sur och sparkar bakut. Och då står man där.