Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Att båda könen ska ha samma rättigheter och möjligheter ÄR alltså själva definitionen på feminismens målsättning. Så säger man att man inte är feminist så säger man att man INTE vill detta.
Bara detta du skriver här, i hela detta stycke, fick mig att tänka på boken 1984 av Orwell.
Är du alltid så totalitär, och svartvit i ditt tänkande?
Det är en könsneutral beskrivning du kommer med där i din beskrivning (se det fetstilta), som inte stämmer överens om man läser feminismens historia.
Hade feminismen stått för det du säger att feminismen står för så hade även feminismen kämpat för männens räkning, där män blir diskriminerade och inte marginaliserat könsdiskrimineringen som drabbar männen, utan de hade lyft mansdiskrimineringen också. Men det gör inte feminismen.
Feminism klassiska grunddefinition, och vad som är grundtanken med feminism:
Feminismen kämpar för kvinnor där kvinnor blir diskriminerade. Kvinnorna som grundade feminismen jobbade för kvinnor och den kvinnliga diskrimineringen i samhället.
Feminismens grunddefinition blev "Kvinnor skall ha lika värde, lika rättigheter som mannen".
Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Sen kan man ha en mängd åsikter kring vilken form av politisk väg man ska gå för att nå detta mål, och kallas sig för olika undergrupper av just feminism... och man kan ha en mängs teorier om varför.r det ser ut som det gör etc..
Och vilka "saker" ska inte vara jämt fördelade mellan könen enligt dig?
Nu är det ingen i denna tråden som har skrivit "...saker ska inte vara jämt fördelade..."
Det skrev "...saker BEHÖVER inte vara jämt fördelade". Så det är rätt intressant att du fick "behöver" att verka som en synonym till "ska".
Måste jämställdhet/jämlikhet handla om "50-50", "jämt fördelat", någon slags millimeterrättvisa?
Kan det inte handla om att man får ut det man "vill ha" och träffa någon människa som matchar en på det området så att båda blir nöjda?