Citat:
Ursprungligen postat av
rrpiper
Men en annan sak jag funderar på, om Bitcoin håller på att vinna, varför tappar den marknadsandelar till alternativa kryptovalutor över tid?
Bra fråga.
Bitcoin skall inte jämföras med alternativa krypto valutor alls menar jag.
Bitcoin gör anspråk på att vara store of value , och skall jämföras med andra som gör samma anspråk. (vilka det nu är...?) Och i det avseendet så tar den bara marknadsandelar.
Tittar vi på total crypto market cap, så har du rätt. Bitcoin tappar men den tappar mot krypto projekt som gör anspråk på DeFi och annat. Det är allt ifrån Ethereum, Polkadot, Cardano, Solana och alla hundratas Layer2 tokens på dessa som vägs in. Dessa konkurerar med varandra, inte med Bitcoin.
Så med det sagt så tycker jag inte total market cap är så bra att jämföra med, då man måste veta vad man tittar på.
Nu säger ju en del Ethereum folk att Ethereum även tävlar som store of value, men det tror jag på den dagen jag ser bevis för det. Tills vidare får Ethereum se till att vinna DeFi kriget, sedan kan vi titta på om Ethereum också kan göra Bitcoin överflödigt.
Samtidigt säger ju Bitcoin folk att det kommer komma Layer2 lösningar som gör Ethereum och resten helt överflödig, men samma sak där, det får vi tro på när vi ser det. Stacks och DefiChain är två exempel på det.